Jedni podchodzą do feng shui jak do horoskopów – traktując owe „rady” mocno z przymrużeniem oka, inni traktują tą starożytną sztukę aranżacji przestrzeni mającej zapewnić harmonię, z namaszczeniem godnym nabożeństwa. Gdziekolwiek się plasujesz – warto zapoznać się z poradami feng shui dotyczącymi pokoju dziecka.
Przede wszystkim – nadmiar. Feng shui podkreśla, jak często rodzice chcąc zapewnić swoim dzieciom szczęśliwe dzieciństwo, nie żałują im niczego – i tak pokoje dziecięce to istne markety z zabawkami, ubraniami, gadżetami elektronicznymi, wśród których ginie nasze ogłupiałe od nadmiaru rzeczy dziecko. Czy naprawdę to wszystko jest potrzebne?
Szczęśliwe i spokojne dzieciństwo według feng shui to:
1. Porządek w pokoju. Zabawki i ksiażki mają swoje miejsca w zamykanych pudełkach, koszach, na półkach. Nadmiaru się pozbywamy np. oddając na cele charytatywne, zepsute – wyrzucamy. Ważne, aby nie podejmować decyzji za dziecko. To jego rzeczy, szanujmy to (i sami dawajmy dobry przykład nie trzymając nadmiaru drobiazgów i nieużywanych rzeczy).
2. Porządek pod łóżkiem ma zapewnić dobry przepływ energii, który z kolei sprowadza spokojny sen.
3. Obrazki i plakaty na ścianach. Koniecznie takie które pobudzają wyobraźnię, kreatywność czy rozwój dziecka, jednakże nie mogą to być obrazy przedstawiające gniew, agresję, sceny walki czy bitwy.
4. Spokojne kolory ścian. Odcienie błękitu, delikatny żółty. Im bardziej aktywne i ruchliwe dziecko – tym bardziej stonowane i harmonijne powinny być barwy na ścianach w jego pokoju. Ożywione kolory możemy wprowadzić poprzez dodatki: obrazki, poduszki, kocyk.
5. Jak najmniej kanciastych mebli. Najlepsze są z zaokrąglonymi rogami. Unikajmy także ciężkich, masywnych komód.
6. Miejsce do nauki. Rodzice często umieszczają biurko pod oknem, tymczasem widok zza szyby może dekoncentrować dziecko i odciągać od nauki. Ważne także, aby siedząc za biurko, dziecko nie miało za plecami drzwi. Generalnie – staraj się ustawić je tak, jak chciałabyś sama przy nim siedzieć.
Więcej wskazówek znajdziecie w książce: „Feng Shui. Harmonia i spokój.” Katina Z.Jones (Wyd. Helion).
Beata Mąkolska
www.wellness.fit.pl
Jak urządzić pokój dziecka? 6 wskazówek według feng shui
Feng shui często kojarzymy z dziwnymi figurkami mającymi nam zapewnić pieniądze, dzwoneczkami na „dobrą energię” oraz siatką, według której umeblowane mieszkanie czy dom będzie oazą szczęścia, spokoju i wszelkiej pomyślności