Tylko co czwarty-piąty chory z nadciśnieniem tętniczym regularnie przyjmuje leki - alarmują organizatorzy Światowego Dnia Nadciśnienia Tętniczego obchodzonego 17 maja.
fit.pl
2010-05-18 00:00
Udostępnij
Ruszyła nowa Ogólnopolska Kampania Edukacyjna – „Lecz nadciśnienie skutecznie”, adresowana do lekarzy i pacjentów. W ramach kampanii odbywają się konferencje i warsztaty, których celem jest uwrażliwienie lekarzy na kwestię skuteczności leczenia pacjentów z nadciśnieniem tętniczym oraz udostępnienie pacjentom wiedzy i narzędzi wspomagających skuteczne leczenie nadciśnienia.

Nadciśnienie tętnicze w liczbach

Statystyki biją na alarm - na nadciśnienie tętnicze cierpi coraz więcej Polaków. Jak wynika z badań WOBASZ 2005, aż 36% populacji polskiej w wieku 20 -74 lata choruje na nadciśnienie tętnicze. Z kolei z badań NATPOL wynika, że ponad 8,5 mln dorosłych Polaków ma rozpoznane nadciśnienie tętnicze, a drugie tyle jest zagrożone wystąpieniem tej choroby. Chorują częściej mężczyźni niż kobiety – z danych ogólnopolskich wynika, że choruje ponad 40% mężczyzn i ponad 30% kobiet.
Choroba w dużym stopniu jest dziedziczna - szacuje się, że 30-40% przypadków nadciśnienia jest spadkiem po naszych rodzicach i dziadkach. Ale za 60-70% przypadków nadciśnienia odpowiadamy my sami – a dokładnie nasz niezdrowy tryb życia: dieta bogata w sól, mało ruchu, dużo stresu, niskie spożycie ryb , zbyt duże ilości tłuszczu w pokarmach, brak snu.

Nadciśnienie tętnicze
O nadciśnieniu mówimy, kiedy ciśnienie tzw. górne, czyli skurczowe przekracza wartość 140 mm Hg, a ciśnienie tzw. dolne, czyli rozkurczowe przekracza 90 mm Hg. Niestety, bardzo często nadciśnienie nie daje żadnych objawów. Tylko czasami objawia się złym samopoczuciem, rozdrażnieniem, poczuciem zbyt silnego pobudzenia, bólem głowy.

Dlatego jest to choroba podstępna: rozwija się, nie dając objawów, czasem nawet przez kilka lat. Znaczące czynniki ryzyka nadciśnienia to: nadwaga i otyłość, zła dieta, brak ruchu, nadużywanie alkoholu. Szczególnie zagrożone nadciśnieniem są osoby cierpiące na cukrzycę i choroby nerek, pacjenci z podwyższonym poziomem cholesterolu (pow. 190 mg% cholesterolu całkowitego i powyżej 115 mg% cholesterolu LDL), osoby, u których wartość ciśnienia przekracza 135/85 mm Hg. Dobra wiadomość jest taka, że nadciśnienie można leczyć skutecznie. Ale trzeba wykazać się żelazną konsekwencją – regularne przyjmowanie leków to podstawa.

Nadciśnienie można leczyć skutecznie

Konsekwencje nieleczonego lub źle leczonego nadciśnienia to: udar mózgu, przerost lewej komory serca, choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca i nerek, choroby naczyń obwodowych.

Ochrona przed tymi chorobami polega na zmianie trybu życia oraz regularnym przyjmowaniu leków i współpracy z lekarzem. Nie wolno na własną rękę odstawiać leków ani zmieniać ich dawkowania. Jeśli po zażyciu leków samopoczucie jest gorsze lub nie ma poprawy we wskazaniach wysokości ciśnienia, trzeba jak najszybciej wrócić do lekarza z prośbą o modyfikację terapii.

Jednym z poważniejszych zaniedbań pacjentów z nadciśnieniem jest rezygnacja z leczenia. Często pacjenci, którzy nie czują poprawy, przestają się leczyć. Po roku od diagnozy rzuca leczenie 20% pacjentów, po 9 latach – ponad 90%.
W zależności od liczby tabletek, które pacjent musi przyjąć w ciągu jednego dnia, zmienia się jego chęć współpracy z lekarzem. Zaledwie 30% spośród pacjentów przyjmujących dziennie 8 tabletek przestrzega zaleceń lekarza. Tymczasem, aż 70% pacjentów przyjmuje leki regularnie, zgodnie z zaleceniem lekarza, gdy terapia pozwala na przyjmowanie 1 tabletki dziennie.

Dlatego w krajach UE i w USA od wielu już lat lekarze preferują tzw. terapię złożoną, czyli kombinację dwóch leków w jednej tabletce. W krajach UE leki złożone zaleca 40% lekarzy, w Polsce – zaledwie 0,5%.

Ogólnopolska Kampania Edukacyjna „Lecz nadciśnienie skutecznie”
Zwiększenie skuteczności leczenia nadciśnienia tętniczego w Polsce jest głównym celem i zadaniem Ogólnopolskiej Kampanii Edukacyjnej „Lecz nadciśnienie skutecznie”.

W ramach Kampanii odbędzie się kilkanaście konferencji naukowych dla lekarzy.
Dzięki Kampanii, poprzez stronę www.lecznadcisnienieskutecznie.pl, pacjenci będą mogli dowiedzieć się więcej o chorobie i możliwościach leczenia, będą też mogli zamówić usługę sms – przypomnienie o wzięciu tabletki, a także otrzymać broszury i materiały edukacyjne.

Organizatorami Kampanii są Fundacja Żyjmy Zdrowo oraz najstarsze polskie pismo dla lekarzy - „Służba Zdrowia”, partnerem Programu jest firma MSD Polska.

www.fit.pl