Od niedawna ta metoda terapeutyczna dostępna jest także w krajach zachodnich. Masaż dźwiękiem przeprowadza się przy pomocy brzmienia i wibracji wytwarzanych przez tradycyjnie wykonane gongi i misy tybetańskie. Drgania, wywołane przez taką muzykę, wpływają zarówno na fizyczne, jak i psychiczne samopoczucie uczestników koncertu.
Dobroczynne działanie dźwięków tradycyjnych instrumentów środkowego wschodu odkrył podczas licznych podróży do Indii, Tybetu i Nepalu Peter Hess. W latach 80-tych XX wieku udało mu się opracować autorską metodę masażu i rozpropagować ją na zachodzie. Obecnie zainspirowane hinduizmem techniki masażu wykorzystuje się w wielu zawodach i dziedzinach, takich jak: pedagogika, doradztwo, różnego rodzaju terapie oraz medycyna.
Tradycyjna medycyna wschodu łączy terapię ciała z relaksacyjnym oddziaływaniem na ludzką psychikę. Wynika to z silnych powiązań sfery zdrowotnej z transcendentną w hinduizmie. Według tamtejszego systemu religijno-filozoficznego, świat i człowiek powstali z dźwięku, są dźwiękiem… Drgania i wibracje harmonizują się z wewnętrzną akustyką ludzkiego ciała, które odbiera je nie tylko przez zmysł słuchu. Dzięki temu możliwe jest równoczesne rozluźnienie mięśni oraz zredukowanie napięcia psychicznego.
Terapeutyczna moc dźwięków pozwala na zniwelowanie bólu głowy, skurczów podbrzusza czy napięcia karku i pleców. Ich właściwości wykorzystywane są przez to w położnictwie jako pomoc w łagodnym przejściu przez wszystkie fazy porodu.
Podczas koncertu uczestnicy wprowadzani są w stan medytacji, w trakcie którego uspokaja i pogłębia się ich oddech oraz poprawiają zdolności koncentracji. Ma to silne działanie rehabilitacyjne, ponieważ w organizmie człowieka, doświadczającego tego typu świadomości, dokonuje się odbudowa komórkowa i DNA, co wspomaga m.in. leczenie pooperacyjne. Wyciszony umysł lepiej radzi sobie również z bezsennością czy zaburzeniami przemiany materii.
Brzmienie gongów i mis można określić jako swoistą “kąpiel w dźwiękach” o leczniczych właściwościach. Terapeutyczny seans oddziałuje na wszystkie poziomy człowieka, regulując ciało, umysł, duszę i aurę. Efektem tego jest, przede wszystkim, głęboka relaksacja, rozluźnienie, odprężenie, pogłębienie zrozumienia wszelkich zachodzących w nas procesów oraz harmonizacja pracy obydwu półkul mózgowych. Koncerty gongów wytwarzają pole dźwiękowe, wypełnione rezonansem, który zapewnia masaż ciała i umysłu.
www.senior.fit.pl
Lecznicza moc tybetańskiego dźwięku
Uzdrawianie dźwiękiem znane jest w kulturze wschodu od ponad 5 tysięcy lat dzięki świętym księgom hinduizmu. Masaż uzyskany za pomocą muzyki gongów i mis tybetańskich pozwala m.in. na pozbycie się napięcia, bólu, unormowanie ciśnienia tętniczego, a nawet regulację przemiany materii