Listopad w ogrodzie, czyli jak przygotować ogród przed zimą

Listopad to miesiąc słoty, krótkich, wilgotnych dni i częstych porannych przymrozków. W tym miesiącu warto oczyścić ogród z nadmiaru liści oraz zatroszczyć się o odpowiednie zabezpieczenie roślin, drzew i sadzonek przed pierwszym śniegiem  
fit.pl
2013-10-28 00:00
Udostępnij
Listopad w ogrodzie, czyli jak przygotować ogród przed zimą
senior grabiW tym miesiącu kończy się prawie całkowicie okres wegetacyjny roślin, dlatego tylko na nielicznych odmianach, takich jak  sosna, czy świerk, dojrzewają nasiona.

Kolorowe owoce utrzymują się już tylko na nielicznych gatunkach roślin ozdobnych i jadalnych. W połowie miesiąca z drzew powoli będą opadać ostatnie, kolorowe liście a ogórd pogrąży się w szarości.

Jest to doskonały moment, by usunąć gromadzące się liście i odciążyć trawę. Liście można wykorzystać jako przewiewną ściółkę lub wartościowy dodatek do kompostu, jednak muszą pochodzić ze zdrowych drzew lub

Sprzątanie liści to pracochłonne zajęcie, jeśli nie lubimy tradycyjnych grabi ogrodniczych, świetnie sprawdzi się odkurzacz ogrodowy, który pomoże również rozdrobnić liście przeznaczone na kompost.

Co w sadzie piszczy?

Zbiory w sadzie powinny już się zakończyć. W listopadzie zbierać można jeszcze tylko późne odmiany malin. Jest to także moment, by sprawdzić czy na konarach krzew nie pojawiły się chorobotwórcze szkodniki.

[-------]

8autumnchoresMain 291 20090923-134353A w warzywniku?

Także termin zbioru większości warzyw już minął. Przed pierwszymi, większymi mrozami można nadal zbierać kapustę i letnie odmiany pora. Po zakończeniu zbiorów należy starannie przygotować zagony do zimy, usuwając resztki roślinne.

Zdrowe i suche kłacza i pozostałości możemy śmiało wykorzystać do przygotowania kompostu, a glebę odpowiednio przekopać, co pomoże zniszczyć część larw i szkodników.

Po pierwszych przymrozkach na rabatkach kwiatowych, gdzie zostały posadzone nowe cebulki tulipanów, narcyzów i lilii, gleba powinna być okryta około 5 cm warstwą ściółki, składającą się z torfu, liści, kory lub słomy.

Zanim nastaną pierwsze zimowe chłody i śnieg, warto solidnie podlać wszystkie liściaste drzewa i krzewy, gdyż mróz jest częstym powodem wysuszania  i obumierania roślin, a zwłaszcza krzewów.

Ogród kwiatowy w domu

Zanim mróz zaopiekuje się roślinami kwitnącymi z balkonu i trasu, trzeba zdecydować, które z nich nie są odporne na trudne warunki pogodowe i przenieść je do ciepłego pomieszczenia, gdzie podczas zimy spokojnie będą kwitnąć i cieszyć oko.