Kwiecień to miesiąc, w którym koniecznie trzeba posiać warzywa do gruntu, a także zadbać o rośliny ogrodowe, wycięcie suchych krzaków, pozostałości po jesiennych suchych kwiatach. Bardzo ważnym zadaniem każdego ogrodnika jest również przygotowanie trawy do wiosennego wzrostu a także uporządkowanie rabat i posadzenie wiosennych roślin.
Od czego zacząć?
Wiosna w trawie
Gdy tylko ostatnie śniegi ustępują, a poranki przestają starszym mrozem , czas na grabienie trawnika. Najpierw należy usunąć śmiecie, suche gałązki, patyki, a następnie wygrabić kępy przesuszonej trawy tak, by pobudzić ja do wzrostu, regeneracji po zimie a także do pierwszego koszenia po pierwszych wiosennych deszczach.
Rabatki: również usuwamy z nich resztki suchych roślin, odsłaniamy rośliny i oczyszczamy byliny z suchych pozostałości. Na rabatkach pozostawiamy luźno rzuconą korę i torf, jako wartościową ściółkę.
Krzewy
Wiosna zagląda także pomiędzy gałęzie drzew i krzewów, tu również konieczne będą wiosenne zmiany. Po pierwszych mrozach zasłonięte na zimę krzewy można odsłonić, oczyszczać z suchych liści, sprawdzić, które pędy są suche i rosnące do korony. Ucinamy je na wysokości ¾ , wtedy krzewy wypuszczają nowe pędy i zagęszczą się liśćmi oraz kwiatami.
Drzewka
Po zimie także drzewka wymagają naszej troski. Przycinamy je, usuwając gałęzie stare, chore i przesuszone. Najlepiej również usunąć zbyt gęsto rosnące, oraz te które krzyżując utrudniają zdrowy wzrost innym.
Warzywnik
W pierwszej połowie kwietnia należy posiać do gruntu: cebulkę, marchewkę, wczesne odmiany ogórków, szpinaku, rzodkwi, kopru, pasternaka oraz pietruszę naciową. W drugiej połowie można posiać buraka ćwikłowego.
Podczas wiosennych porządków warto pamiętać także o konserwacji ogrodowych akcesoriów (donic, sprzętów: mebli oraz narzędzi).
www.senior.fit.pl