Skąd miedź uchodzi, czy jak sprawdzić niedobory miedzi
Jeśli chcemy sprawdzić, ilość tego pierwiastka w organizmie seniorki warto przyjrzeć się jej włosom i zrobić laboratoryjnie badania właśnie na ich podstawie, gdyż we włosach odkłada się najwięcej miedzi.
Gromadzenie miedzi we włosach jest uwarunkowane przez środowisko, stan zdrowia, czynniki zewnętrzne a w szczególności środowisko oraz przyjmowane leki. Jeśli powyższe uwarunkowania zostaną wykluczone, wtedy lekarz może stwierdzić, że niedobór tego pierwiastka jest związany z menopauzą.
Co siedzi w miedzi
Dlaczego miedź ma takie znaczenie dla naszego organizmu? Dorosły człowiek potrzebuje od 1,5 do 4 mg miedzi w codziennej dawce. Ilość miedzi jest także uzależniony od wieku i wykonywanej pracy a także uwarunkowań genetycznych i środowiska. Starzenie organizmu – menopauza oraz ciąża determinują u kobiet większe zapotrzebowanie tego składnika, choćby ze względu na jego trudną przyswajalność z pożywienia.
Miedź jest konieczna orgazmowi do prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego. Miedź wspomaga produkcję czerwonych krwinek a jej niedobory mogą powodować niedokrwistość i gorsze wchłanianie żelaza, zaburzenia pracy układu nerwowego, uszkodzenia serca i tętnic, obniża odporność organizmu poprzez mniejszą produkcji białych krwinek.
Konsekwencje niedoboru miedzi w organizmie mogą mieć fatalne skutki dla zdrowia, warto zatem przemyśleć jak prócz suplementacji wzbogacić nasza dietę o codzienną dawkę tego pierwiastka i czego unikać, by jego wchłanianie było skuteczne?
Wrogiem miedzi są wszelkiego rodzaju używki i puste kalorie: alkohol, słodkości, żywność rafinowana i mocno przetworzona raczej nie pomagają w jej przyswajaniu.
Produktami o wysokiej zawartości miedź są:
- gruboziarniste pieczywo
- owoce morza
- warzywa strączkowe i liściaste
- owoce cytrusowe
- nasiona
- orzechy
www.fit.pl