Amerykańcy na podstawie badań rodzin, w których występował złośliwy nowotwór zaobserwowali trzy rodzaje raka, który może wystąpić po dziadkach o rodzicach ich dzieci a także rodzeństwa.
Rodzinne skłonności do dziedziczenia chorób nowotworowych mają podstawy w genach. Zdaniem Polskich naukowców najczęstszy nowotworami na które najczęściej zostają dziedziczone to rak jelita grubego, rak piersi, rak jajnika u kobiet lub rak prostaty u mężczyzn.
Ma to związek z mało zróżnicowanym kodem genetycznym u poszczególnych krewnych chorego. Inaczej sprawa wygląda wśród osób z uwarunkowaniami wielogenowymi. Większą skłonność do raka mają osoby z konkretną kombinacją genów. Jest jeszcze spora grupa osób, która z problemem nowotworowym wywołanym przez czynniki środowiskowy i niezdrowy styl życia (np. rak płuc, krtani).
Amerykańscy lekarze, badający struktury współdziedziczenia chorób nowotworowych przyznają, że osoby, u których w najbliższej rodzinie pojawił się rak powinny przynajmniej co 5-10 lat wykonywać badania kontrolne. Także podczas rutynowych wizyt u lekarza rodzinnego temat raka nie powinien być tabu.
Zwłaszcza osoby młode lub seniorzy po 60 roku życia powinny wykonywać profilaktyczne badania na rozwój nowotworu piersi, szyjki macicy, które mogą rozwijać się już w młodym wieku czy choćby raka prostaty związanego ze zbyt późnym wykryciem przerostu gruczołu krokowego.
www.senior.fit.pl