Podczas sympozjum poświęconego Żylnej chorobie Zakrzepowo-Zatorowej, która odbyła się w Warszawie, uczeni z Polski i ze świata dyskutowali między innymi o profilaktyce, przeciwzakrzepowej w traumatologii i ortopedii, o długofalowej profilaktyce zakrzepicy żył głębokich, a także o profilaktyce udaru mózgu u chorych problemami migotania przedsionków.
Co może niepokoić chorych a co jest ważne w diagnostyce przeciwzakrzepowej? Bóle łydek, skurcze, opuchlizna, zaczernienie lub przebarwienia mogą boleśnie sugerować rozpoczęcie choroby.
Wszystkie te objawy mogą sugerować pierwsze poważne symptomy choroby. Ryzyko zachorowania wzrasta zwłaszcza a po ciężkich operacjach. Zwłaszcza onkologicznych i ortopedycznych a także w trakcie terapii hormonalnej. Ryzyko zwiększa się także u kobiet po porodzie, osób podróżujących samolotem, otyłych oraz prowadzących siedzący tryb życia, palących.
Przyspieszony oddech, bóle w klatce piersiowej, duszności a w konsekwencji zatrzymacie akcji serca to już ostatnie z możliwych stadium sugerujące poważny rozwój choroby.
Dzięki świadomej profilaktyce, która w Polsce jest coraz bardziej popierana badaniami oraz solidną opieką lekarską dla osób dotkniętych chorobą, co więcej dzięki edukacji na wysokim poziomie, chorzy z zakrzepicą zgłaszają się jeszcze na początku rozwoju choroby, gdy można jeszcze wiele zrobić i nie dopuścić do przykrych konsekwencji, czyli śmierci.
Pacjenci są coraz bardzie świadomi wiedzieć, że tak, jak w przypadku zawału ból w mostku jest sygnałem dla stanu przedzawałowego, tak silne skurcze lub utrzymujące się zaczerwienia na nodze sugerują „cichego zabójce”, jakim jest zakrzepica żył.
Amerykańscy badacze na sympozjum równie mocno zaakcentowali potrzebę edukacji także wśród osób zdrowych, które bardziej świadomie zagrożenia mogą unikać czynników powodujących ryzyko zachorowania.
Także polskie badania i terapia przeciwzakrzepowa uległy diametralnej metamorfozie. Lekarze w Polsce dysponują już nowymi metodami leczenia a także wiedza i umiejętnościami, kótre skutecznie pomagają chorym w leczeniu skutków.
Ważną terapią przeciwzakrzepową jest jak np. zastosowania filtru w żyle głównej udowej, bo nie poddają się leczeniu przeciwzakrzepowemu czy choćby preparatów rozrzedzających krew . Filtr oraz preparaty przeciw gęstnieniu krwi sprawiają, że znajdujący się w nodze zakrzep nie powędruje do płuc i nie zabije pacjenta. Powstaje także coraz więcej prac na temat odmian i ciężkich przypadków zakrzepicy żylnej, dzięki czemu diagnostyka i sposoby leczenia zmieniają się.
www.senior.fit.pl
Profilaktyka zakrzepicy w Polsce na wysokim poziomie
Wczesna diagnoza, metody terapii oraz profesjonalne leczenie przeciwzakrzepowe, tym Polacy mogą chwalić się na świecie, jak wynika zbadań przeprowadzonych na d edukacją publiczna i profilaktyka zakrzepicy żylnej.