Po co?
Badanie radiologiczne klatki piersiowej pozwala na określenie ewentualnych blaszek miażdżycowych w ścianie aorty lub innych dużych naczyń tętniczych. Badanie to pozwala również na wykrycie ewentualnych zwapnień zastawek serca oraz wielkości przedsionków i komór serca.
Jak często?
RTG powinno być wykonywane okresowo u wszystkich zdrowych, dorosłych ludzi. Należy jednak pamiętać, że promieniowanie rentgenowskie jest szkodliwe i nie należy tego badania wykonywać zbyt często. U osób młodych, zwłaszcza u kobiet, nie powinno się wykonywać RTG bez ważnych wskazań.
Na czym polega?
Badanie to polega na przechodzeniu przez klatkę piersiową kontrolowanych dawek promieni rentgenowskich (promieni X), rzutowanych na prostopadłą płaszczyznę z detektorem tych promieni. Standardowe zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej wykonywane jest w projekcji tylno-przedniej. Niekiedy wykonuje się zdjęcie boczne, rzadziej skośne. W niektórych przypadkach zdjęcie rentgenowskie wykonuje się po bezpośrednim podaniu doustnie środka cieniującego – kontrastu, celem lepszej oceny przełyku oraz śródpiersia. Badanie przeprowadza się w specjalnym pomieszczeniu w pozycji stojącej. Bardzo ważne jest, aby zdjęcie RTG było dobrej jakości technicznej, gdyż niewłaściwie wykonane uniemożliwia ocenę RTG przez lekarza. Należy więc używać sprawnych aparatów (nie warto badania wykonywać w gabinetach wyposażonych w „muzealne” aparaty). W trakcie badania nie należy się ruszać ani rozmawiać.
www.fit.pl