Badacze z Uniwersytetu Pensylwania dowiedli, że zawartość melatoniny (naturalnego przeciwutleniacza) w wiśniach reguluje rytm aktywności i snu. Dodatkowym atutem wiśni jest zawartość antocyjan, czyli innych przeciwutleniaczy, które opóźniają procesy starzenia.
Pilotażowe badania przeprowadzono na 15 starszych osobach, które przez dwa tygodnie rano i wieczorem piły około 225 gramów soku wiśni, a przez dwa tygodnie inny sok owocowy.
Wyniki przyniosły pewną prawidłowość. W okresie picia soku z wiśni problem bezsenności został w znacznym stopniu zmniejszony. Badani bowiem zasypiali około 17 minut wcześniej niż wtedy, gdy pili inny sok.
Specjaliści z dziedziny snu oraz zastosowania melatoniny zgodnie twierdzą, że znacznie lepszą alternatywą dla suplementów kapsułkowych jest naturalne jej źródło w postaci owoców lub np. soków z naturalnych owoców.
Jak szacują amerykańscy badacze, rocznie wydaje się w Stanach około 84 mln dolarów na środki nasenne, dlatego apel lekarzy o zmianę, niektórych nawyków żywienia a także wsparcie codziennej diety w owoce to gwarancja dłuższego zdrowia i lepszego samopoczucia.
www.fit.pl