Starość? Co może oznaczać dla młodych?

Obecne senior kojarzy się młodszym pokoleniom, jako zgrzybiały staruszek, który na niczym się nie zna i niewiele wie o życiu, tymczasem archetyp starca niegdyś miał niebagatelne znaczenie dla młodych pokoleń  
fit.pl
2010-11-05 00:00
Udostępnij
Starość? Co może oznaczać dla młodych?
Senior w rodzie do zawsze kojarzył się z osobą mądrą, doświadczoną, która może być wsparciem i pomocą dla młodych, dopiero wkraczających w życie ludzi. Dziś niewielu młodych ma odwagę przyznać, że liczy się ze zdaniem babci, dziadka, mamy czy taty. Czyżby powoli seniorzy tracili autorytet?

Nie łudźmy się, sami doprowadziliśmy to takiego wizerunku. Senior z balkonikiem na obrazkach, schorowani seniorzy w szpitalnych poczekalniach, to widok dość powszedni, ale nie zawsze odpowiednio interpretowany. W świecie, gdzie rządzi kult piękna i młodości, starość bywa elementem, nie zawsze pasującym do idealnej układanki.

Zmienił się także pogląd na starość. Nikt już nie wierzy sędziwemu staruszkowi - skoro ten nie potrafi poradzić sobie z życiem, jak wkroczy w świat pełnym nowoczesnej techniki i zrozumie prawa nią rządzące?

Niestety młodzi muszą pogodzić się z faktem, ze starość wiąże się z dysfunkcjami, chorobami i nie zawsze jest kolorowa!

Jednakże starość nie zawsze musi kojarzyć się młodszym pokoleniom z chorobami, zrzędzeniem, i narzekaniem. Co współczesny senior mógłby zrobić, by poprawić swoje notowania w oczach młodzieży?

Uśmiech i humor metodą na wszystko

Jeśli dziadkowie mają poczucie humoru lub przynajmniej próbują je zachowywać z dystansem patrząc na swoje życie i niedogodności, młodzi znacznie częściej chcą przebywać z nimi, dzielić swoją wiedzą i czerpać ze skarbnicy wiedzy dziadków, to nie tylko opłacalna wymiana wiedzy, ale także metoda na poprawienie stosunków, zarówno w rodzinie, ale także, środowisk i sąsiedztwie.

[-------]

mama c%C3%B3rkaNowoczesny senior

Eksperymenty i chęć pójścia z duchem czasu to na pewno wielki plus w kontaktach z młodymi. Nowoczesny dziadek z komórką i dostępem do internetu budzi dziś podziw i zachwyt. Jeśli uda Ci się przekonać młodzież, że nie jesteś na bakier z nowinami technicznymi, na pewno łatwiej wejdziesz w świat swoich wnuków.

Senior nie znaczy zdziecinniały staruszek!

Miej świadomość swoich ograniczeń, ale nie pozwól, by traktowano Cię jak zdziecinniałego zrzędę! Delikatnie, ale dosadnie, sprzeciwiaj się takim zachowaniom społecznym. To, że nie zawsze szybko wejdziesz po schodach, masz problem z odczytaniem godziny na zegarku, czy prosisz o powtórzenie informacji, której niedosłyszałeś - nie eliminuje Cię ze społeczeństwa.

Staraj się wierzyć w siebie i zarażać swoją pewnością innych, wtedy Twoja pozycja wśród rodziny i społeczności tylko wzrośnie, nawet jeśli doskwierają Ci problemy zdrowotne.

Co senior może ofiarować młodym?

Przede wszystkim siebie – swoją wiedzę o historii, którą często przekłamaną młodzi znają z podręczników, o życiu, może podzielić się pomysłami na rozwiązanie wielu problemów, zarazić starymi, dobrymi metodami na zdobycie serca drugiej osoby, nauczyć przedwojennej kultury i zachowania w towarzystwie.

Młodzi ludzie we współczesnym świecie doświadczają wielu stresów, niepowodzeń i problemów, które seniorzy mają już za sobą, a ponieważ sami przez to przeszli, mogą służyć cennymi radami i pomocą w celu uniknięcia i powtórzenia wielu błędów.

Czytaj więcej:

www.fit.pl