Sposób w jaki się starzejemy pomaga przewidzieć ryzyko zawału serca

Duńscy naukowcy odkryli, że cztery czynniki starzenia się jak: przesuwajaca się linia włosów na skroniach, łysina na czubku głowy, marszczenie płatków ucha oraz żółte złogi tłuszczowe wokół powieki, są związane z chorobami serca  
fit.pl
2012-11-14 00:00
Udostępnij
Sposób w jaki się starzejemy pomaga przewidzieć ryzyko zawału serca
Te objawy bowiem zwiększają ryzyko rozwoju choroby serca w ciągu 35 lat o 39%, a ataku serca - o 57%.

W badaniu uczestniczyło ponad 11 tysięcy kobiet i mężczyzn w wieku 40 lat i więcej. Pielęgniarki i technicy laboratoryjni oceniali ilość siwych włosów, zmarszczki, rodzaj łysienia itd. Przez kolejnych 35 lat u ponad trzech tysięcy osób rozwinęły się choroby serca, a 1,7 tysiąca osób przeszło zawał. Naukowcy twierdzą, że te wizualne czynniki pozwalające przewidzieć problemy z sercem były niezależne od tradycyjnych czynników ryzyka, włączając w to wiek, płeć, otyłość czy historię chorób w rodzinie. Złogi tłuszczowe wokół oka okazały się najsilniejszym wskaźnikiem prognozującym atak serca u kobiet i mężczyzn (wiązały się ze zwiększeniem ryzyka o 35% ). U mężczyzn oddalenie włosów na skroniach było związane z 40% zwiększeniem ryzyka chorób serca.

Ryzyko choroby serca i zawału rosło z każdą dodatkową oznaką starzenia się we wszystkich grupach wiekowych, zarówno wśród mężczyzn, jak i wśród kobiet. Największe ryzyko występowało wśród 70-ciolatków - osoby z trzema, bądź czterema oznakami starzenia się miały 40% ryzyko zachorowania na choroby serca w ciągu najbliższych 10 lat.

Siwiejące włosy i zmarszczki nie były powiązane z chorobami serca. Profesor Anne Tybjaerg-Hansen z Uniwersytetu w Kopenhadze twierdzi, że wyglądanie starzej, niż wynosi nasz biologiczny wiek, jest po prostu oznaką kiepskiego zdrowia.


Źródło: webmd.com
 

Beata Mąkolska

www.wellness.fit.pl