Tomografia komputerowa wykorzystuje złożenie projekcji obiektu wykonanych z różnych kierunków do utworzenia obrazów przekrojowych (2D) i przestrzennych (3D). Urządzenie do TK nazywamy tomografem, a uzyskany obraz tomogramem. Tomografia komputerowa jest szeroko wykorzystywana w medycynie i technice
Po co?
Dzięki niej można dokonać oceny elementów kostnych po przebytych urazach. Tomografię komputerową stosuje się także w podejrzeniach nowotworów, przepukliny, zwyrodnień kręgosłupa oraz osteoporozy. Badanie ma stosunkowo szybki i prosty przebieg, może więc uratować komuś życie, ponieważ pozwala wykryć obrażenia wewnętrzne. Tomografy komputerowe nie wpływają negatywnie na działanie wszczepionych aparatów medycznych.
Jak często?
Dawka promieniowania rentgenowskiego jest duża, dlatego badanie najlepiej wykonywać dopiero po konsultacji z lekarzem.
Na czym polega?
Do badania nie trzeba się rozbierać. Pacjent kładzie się na specjalnym podeście, który wjeżdża do wnętrza aparatu. Po specjalnej ramie przesuwa się lampa wytwarzająca promieniowanie rentgenowskie. Strumień danych z detektorów zawiera informacje na temat pochłaniania promieniowania przez poszczególne tkanki (elementy składowe obiektu). Dane zostają zapisane na twardym dysku komputera. Informacje z uzyskanych prześwietleń są poddawane obróbce komputerowej w celu uzyskania czytelnego obrazu. Za pomocą skomplikowanej analizy, uwzględniającej ile promieniowania zostało pochłonięte przy napromieniowaniu obiektu z danej strony, tworzone są obrazy przedstawiające kolejne przekroje badanego narządu.
Gdzie i za ile?
Tomografię komputerową można wykonać w państwowych ośrodkach zdrowia np. szpitalach lub w prywatnych klinikach. Ze skierowaniem od lekarza specjalisty badanie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Prywatnie tomografia komputerowa poszczególnych części ciała kosztuje od ok 300 do ok 500 zł.