Spokojny, niczym nie zakłócony sen, jest prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem prozdrowotnym – ma olbrzymi wpływ na długość i jakość ludzkiego życia. Sen przeciwdziała apatii i przygnębieniu, wzmaga poczucie zadowolenia, harmonizuje stany emocjonalne, zmniejsza napięcie psychiczne i pomaga w odreagowaniu stresu.
Podczas snu następują ważne funkcje fizjologiczne, takie jak naprawa uszkodzonych za dnia komórek, odbudowa wrażliwości receptorów czy utrwalanie pamięci. To właśnie głównie podczas snu dochodzi także do wydzielania niektórych hormonów, np. hormonu wzrostu. Prawie wszystkie procesy fizjologiczne w naszym organizmie przebiegają cyklicznie, dlatego 7-8 godzin spędzanych we śnie stanowi ich naturalne, harmonijne uzupełnienie.
Aby jednak sen skutecznie spełniał swoje funkcje, należy najpierw zadbać o jego jakość.
- Przed snem unikaj obfitych posiłków. Słodycze i soki spożywaj najpóźniej na 3 godziny przed pójściem do łóżka.
- Zadbaj o sypialnię. Granatowy kolor ścian uspokoi cię i wyciszy. Odpowiednio dobrana kołdra i poduszki również decydują o jakości twojego wypoczynku.
- Tuż przed położeniem się do łóżka dobrze wywietrz sypialnię.
- Wieczorna aromatyczna kąpiel działa relaksująco nie tylko na ciało, ale i duszę. Kilka kropli olejku z rumianku, lawendy, kwiatu pomarańczy zapewni ci spokojną noc.
- Staraj się chodzić spać najpóźniej o godzinie 22, a wstawać o 7 rano. Twój organizm najlepiej wykorzystuje właśnie te godziny na pełną regenerację.
- Ostatnie 5 minut przed snem świadczy o jakości twojego wypoczynku, dlatego pomyśl wówczas o czymś przyjemnym i staraj się zapomnieć o wszelkich problemach.
Dostateczna ilość snu jest bardzo ważna, niestety nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Długi, spokojny sen zapewni sprawność nie tylko naszemu ciału, ale i umysłowi. Jeśli nie zapewniamy sobie dostateczniej ilości godzin snu, zakłócamy naturalne procesy zachodzące w organizmie w trakcie spania. Przykładem może być wydzielanie hormonu wzrostu, które następuje wyłącznie podczas snu. Hormon ten jest potrzebny nie tylko dzieciom – ma także ogromnie znaczenie dla odbudowy tkanek dorosłych osób.
Badania przeprowadzone na ludziach, którzy niedostatecznie długo śpią, wykazały, że niewyspany pracownik jest o połowę mniej wydajny niż ten, który przespał minimum 7 godzin. Jedną z najczęstszych przyczyn wypadków samochodowych jest zmęczenie spowodowane niedostateczną ilością snu. Brak snu wywołuje depresję i kłopoty z pamięcią. Wyniki badań krwi młodych, zdrowych ludzi, biorących udział w eksperymencie, były podobne do wyników osób, chorych na cukrzycę. Przewlekły niedobór snu może bowiem spowodować problemy z utrzymaniem stałego poziomu cukru we krwi, co sprawia, że stajemy się odporni na insulinę i podatni na otyłość.