Chłód zmienia żywieniowe nawyki. Częściej wkładamy ciepłe swetry i sięgamy po tłuste oraz ciężkostrawne potrawy, które trudniej spalić ze względu na apatię, brak ruchu i lenistwo.
Jak dobrać produkty, by nie zrezygnować z zimowego menu i nie przytyć?
Małe posiłki nie zawsze dobrym sprzymierzeńcem
Czasem mało nie znaczy dobrze. Zimą możemy jeść mniej, ale bardziej treściwie zamiast małych i zdrowych przekąsek podjadamy częściej i kaloryczniej.
Zamiast czekolady wybierajmy bakalie, pestki słonecznika, dyni, orzechy suszone owoce - mają sporo witamin, sycą, dodają energii a przede wszystkim, jak w przypadków śliwek i moreli, przyspieszają metabolizm.
Owoce i warzywa
Choć, ze względu na zimę jest ich mniej warto wybrać te dostępne i sezonowe: jabłka, pomarańcze, mandarynki. Także warzywa jest jak na lekarstwo i tu z pomocą przychodzi domowa spiżarnia: kiszona kapusta, czy pomidorowe przeciery do zup to źródło witaminy C i potasu, a zatem wiwat surówki i pyszna pomidorowa!
Główną przypadłością seniorów jest także zbyt duże przywiązani do tradycji. Kaloryczne obiady, tradycyjne potrawy zamiast zdrowo sycić, dodają nam kilogramów i otłuszczają organizm.
Grzej się zdrowo
Jeśli zamiast chłodnika, chcesz zjeść coś treściwego a zarazem rozgrzewającego. W mroźne popołudnie sięgaj po zupy krem. Brokułowa, na chudym, domowym bulionie z warzyw, z dodatkiem przecierów oraz razowego chleba to klucz do smakowitego obiadu i zdrowia.
Zrezygnuj z tłustych schabowych na rzecz gotowanej lub duszonej piersi z kurczaka, do sałatki dodawaj oliwę z oliwek, a jeśli chcesz poczuć swój ulubiony smak smażonych pierogów, wybierz olej rzepakowy, zamiast tradycyjnej oliwy.
Woda w diecie jsst bardzo ważna, a gdy na zewnąć jest już zimno, wykorzystaj skarby z domowej spiżarni: szklanka ciepłej wody z miodem i cytryną nie tylko oczyszcza, ale także podnosi odporność dzięki dawce witaminy C.
Śniadaniowo zacznij dzień!
Nie odmawiaj sobie śniadania, to najważniejszy posiłek na dobre rozpoczęcie dnia! Naukowcy podkreślają, że osoby, które nie unikają solidnego śniadania nie potrzebują kalorycznych posiłków w ciągu dnia.
Seniorom trudniej utrzymać wagę, gdyż proces spalania tłuszczu z wiekiem obniża się. Dłużej magazynowany ze względu na brak aktywności fizycznej, częściej gromadzi się na brzuchu oraz otłuszcza organy. Recepta? Więcej ruchu oraz obniżona kaloryczność posiłków to pierwszy krok do zmiany przyzwyczajeń.
www.senior.fit.pl