Jak dobrać czapkę na zimę?
Czapka powinna być dosyć luźna i przewiewna. Najlepszym materiałem będzie dzianina – wełna może „gryźć” i podrażniać skórę, a zbyt gruba lub syntetyczna tkanina może utrudniać dostęp powietrza i w efekcie prowadzić do nadmiernej potliwości i zwiększonej produkcji łoju. Dobre będą również inne szlachetne materiały, takie jak kaszmir czy jedwab. Jeśli wybierzemy tkaninę o luźnym splocie, włosy nie będą przyciśnięte do skóry i będą mogły swobodnie oddychać. Możemy również otulić głowę szalem lub kominem. Dobrym rozwiązaniem jest też kaptur, pod warunkiem że nie jest on wykonany z elektryzującego polaru czy ortalionu.
Co robić, by włosy się nie elektryzowały?
Po zdjęciu czapki włosy często się elektryzują. Żeby temu zapobiec, przede wszystkim wybierajmy nakrycia głowy wykonane z naturalnych włókien. Pamiętajmy również, by po każdym praniu płukać czapkę w płynie do płukania, który zniweluje ładunki elektryczne. Możemy też spryskać czapkę od środka lakierem do włosów, który utrzyma je na miejscu. Przed założeniem czapki warto też nałożyć na włosy odżywkę bez spłukiwania lub olejek, który nawilży i wygładzi włosy. Unikajmy też częstego czesania włosów, które może je dodatkowo elektryzować.
Jak zapobiec oklapnięciu włosów?
Czapka może spłaszczyć włosy i odebrać im objętości. Aby temu zapobiec, możemy zastosować kilka trików. Po pierwsze, możemy ułożyć włosy w luźny kok lub warkocz, który utrzyma fryzurę w kształcie. Po zdjęciu czapki wystarczy rozpuścić włosy i delikatnie je rozczesać. Po drugie, możemy zastosować suchy szampon lub piankę do włosów, które nadadzą włosom lekkości i puszystości. Po trzecie, możemy unosić włosy przy nasadzie, np. za pomocą grzebienia lub palców, aby nadać im objętości. Możemy też zafundować włosom lekką falę, np. za pomocą lokówki lub prostownicy, która sprawi, że włosy będą wyglądać na bardziej bujne.
Jak pielęgnować włosy zimą?
Zimą włosy potrzebują szczególnej pielęgnacji, aby zachować ich zdrowie i blask. Warto stosować szampony i odżywki nawilżające i regenerujące, które odbudują uszkodzoną strukturę włosa i zapobiegną jego łamaniu i rozdwajaniu. Raz w tygodniu warto też zrobić głęboką kurację odżywczą, np. za pomocą maseczki, olejku lub ampułki. Pamiętajmy też o ochronie włosów przed wysoką temperaturą, np. suszarki, lokówki czy prostownicy, która może je dodatkowo wysuszyć i osłabić. Jeśli musimy używać takich urządzeń, zawsze nakładajmy na włosy kosmetyk termoochronny, który zminimalizuje szkody.