Kosmetyczny sposób na katar sienny

Dokucza Ci od końca lutego katar, który nie mija, jak każe stara ludowa prawda, po 7 dniach, a nasila się wiosną i prześladuje do jesieni? Cieknie Ci z nosa, lub skarżysz się na niedrożność, kichanie, świąd ,a oczy łzawią? Zbadaj się – być może cierpisz na katar sienny
fit.pl
2011-04-26 00:00
Udostępnij
Kosmetyczny sposób na katar sienny
balsamWarto uczynić to jak najszybciej, bo objawy alergii mogą się nasilać, a zbyt silna reakcja może doprowadzić do alergicznego i nagłego spadku ciśnienia krwi, nazywanego wstrząsem anafilaktycznym

Powstanie kataru siennego uwarunkowane jest dwoma czynnikami: predyspozycją genetyczną, a także kontaktami z alergenem, inicjującym objawy chorobowe. Uczulenie sienne jest wywoływane w przeważającej liczbie przypadków przez pyłki roślinne. Pozostałymi alergenami mogą być - roztocze, spory pleśniowe, pierze, sierść zwierząt.

Mechanizm odpowiedzialny za aktywowanie stanu alergicznego w naszym organizmie jest dość prosty. Układ odpornościowy, będący w ciągłej gotowości obronnej przed szkodliwymi wirusami, pasożytami i bakteriami, zaczyna atakować nieszkodliwego przeciwnika, jakim są pyłki roślin. Objawia się to zapaleniem śluzówek nosa, spojówek oczu, a czasem bólem głowy.

Co da wizyta u alergologa? W przypadku podejrzenia alergii można bezpłatnie zrobić testy. W każdym miesiącu pylą inne rośliny. W lutym i marcu aktywuje się leszczyna pospolita i olcha, a także topola, grab i jesion, od kwietnia zaczyna się prawdziwy sezon alergiczny - pyli aż trzydzieści gatunków wierzb oraz brzozy. Latem do grona alergenów dołączają lipy, pokrzywa, szczaw, a także ponad sto pięćdziesiąt odmian traw. Koniec okresu letniego należy do pyłków zbóż.

Katar sienny można zwalczać nie tylko za pomocą leków. Można sięgnąć po domowe metody na walkę z alergicznymi dolegliwościami. Mogą pomóc ziołowe herbatki, najlepiej z naparu rumianku, mięty lub tymianku, bo neutralizują poziom histaminy, powodującej rozwój stanów zapalnych w organizmie.

Warto też sięgnąć po kosmetyki, takie jak bezzapachowy balsam marki Balm Balm, który jest naturalnym sposobem jest mechanicznie powstrzymanie pyłków. Należy wetrzeć odrobinę naturalnego balsamu pod nos, aby powstrzymywał unoszące się w powietrzu alergeny. Zwróćmy jednak uwagę na to, czy kosmetyk jest w 100% naturalny oraz organiczny, aby nie nabawić się kolejnych uczuleń. Dzięki jego kieszonkowym rozmiarom możemy mieć go zawsze przy sobie.

Małgorzata Lis-Skupińska

KosmetykaProfesjonalna.pl

www.uroda.fit.pl