Reaguj, gdy tylko poczujesz pierwsze objawy: kapiący nos, lekkie drapanie w gardle to sygnały, że czas wzmocnić organizm i zadbać o śluzówki. Nie bagatelizuj żadnych symptomów, jeśli wcześnie zaczniesz działać, szybciej odzyskasz siły.
- Jeśli nie gorączkujesz i nie jesteś osłabiona nie musisz leżeć w łóżku, powinnaś jednak zwolnić obroty i przetrwać infekcję w domu.
- Ubieraj się adekwatnie do pogody i samopoczucia, nie przegrzewaj się, ale również nie wychładzaj organizmu.
- Jeśli czujesz się słabo, boli Cię głowa i masz stan podgorączkowy, nie ryzuj - wyleż przeziębienie w łóżku.
- Pij dużo wody, suche powietrze i katar wysuszają śluzówki, potęgując drapanie w gardle i uczucie zatkanego nosa. Pij od 3-4 litrów dziennie niskomineralizowej wody, to najskuteczniejsza recepta na zdrową walkę z wirusami dla Ciebie i maluszka.
- Dbaj o odpowiednią temperaturę w pokoju. Zbyt wysoka powoduje namnażanie wirusów, wysusza śluzówki i osłabia odporność. Optymalną dla Ciebie i dziecka będzie 18–20ºC. Wietrz pomieszczenia, w których przebywasz. Świeże powietrze pozwala szybciej regenerować organizm i udrażniać zatkany nos.
Sposoby na katar i ból gardła i osłabienie
Katar to uciążliwy sprzymierzeniec choroby, dlatego, gdy twój kichasz i leje ci się z nosa, zastosuj inhalacje. Napar z lawendy, szałwii, rumianku czy mięty z dodatkiem soli fizjologicznej lub na bazie soli kuchennej udrażnia nos i pozwala łatwiej pozbywać się zalegającej wydzieliny. By nie dopuścić do podrażnienia gardła, często wydmuchuj nos i zakraplaj sól fizjologiczną, która ułatwi Ci oddychanie i rozrzedzi zalegającą wydzielinę. Wrażliwe w tym czasie i przesuszone okolice nosa smaruj maścią z majerankiem, wazeliną lub tłustym kremem dla dzieci.
Uciążliwe drapanie pieczenie i suchość śluzówki pokonasz, stosując płukanki ziołowe na bazie siemienia lnianego czy szałwii. Dolegliwości bólowe złagodzisz również pijąc herbatkę z imbirem i malinami. (Imbir pokrojony w plasterki zalej wodą i gotuj na małym ogniu około 20-30 minut. Odcedź napar, dodaj łyżkę miodu lub soku malinowego). Pij ciepły napar po jednej szklane rano i wieczorem. Używaj nawilżaczy powietrza w pomieszczeniach. W przypadku ostrego bólu stosuj pastylki, sprawdzając na ulotce, czy mogą być stosowane u kobiet w ciąży.
Pamiętaj również o diecie. Czosnek, cebula, chrzan i cytrusy – to produkty żywieniowe, które ułatwiają walkę z przeziębieniem. Dlatego jeśli nie masz uczulenia na którakolwiek z nich, pij naturalne soki z grejfrutów, pomarańczy i cytryny, na kanapce nie żałuj drobno startego czosnku a w sałatkach i ciepłych potrawach niech nie zabraknie smacznej cebuli.
www.zdrowie.fit.pl