Dowiedz się, jakie niebezpieczeństwa czyhają w czasie ciąży na najpiękniejszą ozdobę kobiety – na jej skórę. Jak im zapobiec i zwalczać, gdy już wystąpią?
Niemieckie przysłowie mówi, że kiedy zgasną świece, wszystkie kobiety stają się piękne. Cała masa „prawd ludowych” podkreśla wagę kobiecej urody, ale też zwraca uwagę na jej niedoskonałości. My same je widzimy. Większość z nas chciałaby coś zmienić w swoim wyglądzie, choćby jedną małą rzecz.
Jest jednak taki okres, kiedy zmiany w naszym ciele przejawiają się w sposób szczególny. To okres ciąży. Dla każdej z nas to czas wielkich zmian – także tych, które zachodzą w naszych organizmach. Różnie na nagłe zmiany hormonalne, jakimi wówczas zbombardowane zostaje jej ciało. Jest jednak pewien fenomenalny aspekt tych przeobrażeń, który odbija się na bardzo istotnym dla urody elemencie ciała kobiety – na skórze.
Jeśli byłaś już w ciąży, Twoja skóra mogła zmienić się nie do poznania. Mogły pojawić się przebarwienia i zmiana jej typu ze względu na wysuszanie. Mogła również być napięta w czasie ciąży, a następnie utracić elastyczność po niej. Mógł wreszcie pojawić się problem, którego najtrudniej się pozbyć – rozstępy. Twoja skóra mogła jednak zupełnie nie reagować w ten sposób, zaskakując Cię pełną odpornością na wszystkie powyższe problemy. Jeśli jesteś w ciąży lub ją planujesz – pomyśl o tym zawczasu. Wszystkim najczęściej występującym problemom ze skórą w czasie ciąży można zapobiec lub skutecznie je zwalczyć, jeśli już zdążyły się pojawić.
Uwaga! Napięcie!
W czasie ciąży skóra napina się i wygładza, jednak zwiększa się również jej podatność na przesuszenie. Wysuszanie to jeden z najczęstszych problemów, na jakie cierpi nasza skóra, gdy pod sercem pojawia się mały człowiek. O odpowiednie nawilżenie skóry musimy dbać od samego początku ciąży, aby zapobiec przykrym konsekwencjom jej przesuszenia. Jego skutki wymagają nieraz bowiem specjalistycznego leczenia, i to dopiero po zakończeniu ciąży. Dlatego, prócz dbałości o odpowiedni poziom nawodnienia organizmu (poprzez picie dużej ilości wody), stosuj kosmetyki, które intensywnie nawilżają skórę – jak nawilżające oliwki dla kobiet w ciąży.
Precz z wiszącą skórą
Ponieważ dzidziuś wymaga miejsca, nasz brzuch musi podołać temu zadaniu i rozciągnąć się. Wraz z nim rozciąga się skóra. Początkowo jesteś zadowolona, bo nabiera ona gładkości, jednak pamiętaj, że po ciąży nie skurczy się automatycznie. Trzeba jej w tym pomóc. Tu pomogą kosmetyki zwiększające elastyczność skóry – zawierające kolagen, elastynę i witaminę E. W polskich e-sklepach dostępne są już kosmetyki tego typu - amerykańskiej firmy Palmers, uznane na świecie, a w Polsce od dawna poszukiwane choćby na aukcjach internetowych. Receptura produktów tej firmy dostosowana jest specjalnie dla kobiet w ciąży, zapewniając zarówno odpowiednie nawilżenie skóry, jak i zwiększenie jej elastyczności.
Przebarwienia i szarzenie skóry
Miejscowe przebarwienia skóry także należą do naszych częstych dolegliwości w czasie ciąży. Lekarze ostrzegają, że skóra stosunkowo niewielu kobiet ulega w tym okresie poprawie – zarówno zwiększona miejscowo pigmentacja (stąd plamy, ciemniejsze miejsca), jak i zszarzała skóra wymaga specjalnego traktowania. Zatroszcz się o dostarczenie swojej skórze dużej porcji witamin. Szczególnie ze względu na opinie lekarskie mówiące, że przebarwienia po okresie ciąży nie znikają samoistnie. Możesz także stosować kosmetyki i preparaty poprawiające naturalny koloryt skóry – zawierające składniki naturalnie pigmentujące, jak masło kakaowe.
[-------]
Rozstępy? Jakie rozstępy?
Rozstępy to najczęstsza udręka kobiet, które urodziły dziecko. Wynika z mechanicznych zmian w organizmie, kiedy Twoja skóra rozciąga się w czasie ciąży. Występowanie rozstępów jest uwarunkowane genetycznie, co oznacza, że nie każda kobieta, która przeszła ciążę, ma z nimi problem. Dotyczy to zresztą nie tylko tych kobiet, które przeszły ciążę.
Wiele z nas z pewnością zauważyło rozstępy na pośladkach, brzuchu czy udach bądź po zakończeniu okresu dojrzewania, bądź też po pewnym czasie od rozpoczęcia kuracji hormonalnej (tabletki antykoncepcyjne). Przyczyn występowania rozstępów może być wiele, jednak trzeba przyznać, że jest to najbardziej nieznośna z konsekwencji ciąży dla naszej skóry – ponieważ najtrudniej ją zwalczyć.
Jeśli nie chcesz dopuścić do wystąpienia tego trudnego do usunięcia skutku ciąży, stań czoło w czoło z problemem. Trudniej bowiem zwalczyć istniejące już rozstępy, niż zapobiec ich powstaniu. Tak jak w przypadku przesuszania, utraty elastyczności czy zmiany kolorytu skóry, używaj odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych, np. preparatów produkowanych na bazie masła kakaowego. Ważne jest, aby preparaty stosowane były konsekwentnie, codziennie i aby posiadały wszystkie składniki przyczyniające się do nawilżenia i poprawy elastyczności skóry. Przykładowo atutem kosmetyków - Palmers oprócz zwalczania oznak rozstępów jest także bardzo szybkie wchłanianie i właściwości kojące - kosmetyki możesz kupić na www.maslokakaowe.com).
Skóra bez wad – jak to zrobić?
Ciąża to wyzwanie dla Twojego organizmu. Wszystkie niedoskonałości skóry, na jakie jesteś narażona, sprawić mogą, że zamiast cieszyć się z trwania tego cudownego okresu bliskości z Twoim dzidziusiem, będziesz niezadowolona i sfrustrowana swoim wyglądem. To zupełnie niepotrzebne, wystarczy, że odpowiednio zadbasz o swoją skórę od samego początku ciąży. Zdrowe odżywianie, ruch i odpowiednia pielęgnacja Twojego ciała gwarantuje pozytywne samopoczucie nie tylko Tobie, ale też istotce, którą nosisz w brzuchu.
www.fit.pl