Skóra atopowa - jak o nią dbać?

Przełom zimy i wiosny to czas, kiedy nasz organizm jest osłabiony i podatny na wszelkie choroby. Skóra jest wysuszona i podrażniona. Wtedy też zaostrzają się zmiany wywołane AZS, czyli atopowym zapaleniem skóry. Jak dbać o bardzo wrażliwą i delikatną skórę ze skłonnością do atopii?  
fit.pl
2015-11-10 00:00
Udostępnij
Skóra atopowa - jak o nią dbać?

Czym jest atopowe zapalenie skóry (AZS)?

To choroba genetyczna, potęgowana rozwojem cywilizacyjnym. Polega na nieprawidłowej odpowiedzi immunologicznej na antygeny. Jest to defekt bariery naskórkowej, który przejawia się przyspieszoną keratynizacją i nadmierną przepuszczalnością alergenów do głębszych warstw skóry. Z AZS zmaga się już ponad 20% ludzi na całym świecie, a liczba to ciągle rośnie.

Przyczyny AZS

Podstawową przyczyną występowania tej dolegliwości jest uwarunkowanie genetyczne oraz rozwój cywilizacyjny - zanieczyszczenie środowiska, konserwowana i modyfikowana żywność, sztuczne barwniki a także krótsze i rzadsze karmienie piersią, palenie papierosów przez kobiety w ciąży, zbyt wczesne wprowadzanie do diety dzieci produktów alergennych oraz wszechobecny stres.

Charakterystyka skóry atopowej

AZS powoduje przenikanie alergenów przez uszkodzoną barierę ochronną naskórka (płaszcz lipidowy) w głębsze warstwy skóry i stymulację układu odpornościowego, który zbyt silnie na nie reaguje wywołując suchość, nadmierną wrażliwość i zmiany skórne. Atopowe zapalenie skóry może ujawnić się w każdym wieku i ustępować samoistnie, może również utrzymywać się przez całe życie. Charakterystyczne są okresy remisji i zaostrzeń.

Jak rozpoznać AZS?

Jeśli skóra jest bardzo sucha, szorstka i zaczerwieniona, a do tego swędzi, łuszczy się i często pojawia się na niej rumień, wszystko wskazuje na AZS. Prawdopodobieństwo dolegliwości rośnie jeśli ktoś w rodzinie cierpi na alergię wziewną lub pokarmową. Aby uzyskać pełną diagnozę, najlepiej udać się do specjalistów – dermatologa i alergologa.

Jak pielęgnować?

Skóra atopowa wymaga specjalnego traktowania. Aby zminimalizować nieprzyjemne objawy, trzeba zadbać o odpowiednią pielęgnację. Istnieją serie kosmetyków przeznaczonych specjalnie do skóry suchej i atopowej. Przy wyborze odpowiednich kosmetyków warto sprawdzić czy w ich składzie są substancje silnie nawilżające i odbudowujące barierę lipidową.

Dla osób z tego typu dolegliwościami wskazane są bowiem specjalne preparaty o działaniu nawilżająco-natłuszczającym, które głęboko nawilżają i jednocześnie pomagają odbudować barierę ochronną skóry. Szczególnie wartościowe są te bogate w mocznik i emolienty.

www.uroda.fit.pl