Dla wielu z nas ideałem wypoczynku, jest całodzienne wylegiwanie się na plaży. Ale tak naprawdę dużo lepsze efekty przynosi aktywne spędzanie wolnego czasu. Można go wprowadzić w czyn nie tylko podczas urlopu, ale choćby w weekend. A poniżej przedstawiamy podstawowe korzyści najpopularniejszych aktywności. Wystarczy wybrać.
- Spacerowanie – przede wszystkim dotlenia organizm, a po drugie działa kojąco na psychikę. Po porządnym spacerze poczujesz się i będziesz wyglądała zdrowiej i lepiej. Może warto wykorzystać sezon na grzybobranie, jako pretekst to porządnego spaceru po lesie?
- Bieganie – odchudza, zmniejsza apetyt, wzmacnia mięśnie ud, brzucha i pośladków. Najlepiej biegać co drugi dzień po kilkadziesiąt minut.
- Jazda na rowerze – pobudza krążenie, spala tłuszcz i pomaga pozbyć się celulitu. Warto poświęcić na jazdę na rowerze choć pół godziny w ciągu dnia.
- Taniec – odpręża, poprawia sylwetkę, kształtuje prawidłową postawę, ćwiczy oddech. A przede wszystkim jest źródłem przyjemności. Same zalety i korzyści.
- Pływanie – idealne pod każdym względem. Wzmacnia, kręgosłup, serce i płuca, masuje skórę, poprawia odporność organizmu. Warto wykorzystać ostatnie dni lata, żeby popływać w jeziorze lub morzu. Później można w basenie.
Oczywiście wypoczynek nie byłby pełen bez chwili relaksu. Nie chodzi przecież o to żeby cały czas ciężko harować biegając, jeżdżąc na rowerze itp. Warto też poświęcić chwilę czasu na oddech.
- Wyśpij się – nic tak nie regeneruje jak zdrowy, porządny sen. Najlepiej minimum 7-8 godzin. Usuwa to zmęczenie i zapewnia zdrowy wygląd. Najlepiej zasypiać i budzić się o tej samej porze.
- Weź relaksującą kąpiel – albo prysznic. Najlepiej wsparte masażem z peelingiem. Po wysiłku fizycznym pomaga to zregenerować mięśnie i oczyszcza skórę. Jeśli chodzi o kąpiel lepiej nie robić jej codziennie, a najwyżej co dwa dnie i nie dłużej jak 15-20 minut. Częstsze i dłuższe gorące kąpiele mogą osłabić serce i układ krwionośny.
- Weź głęboki oddech – za pomocą oddychania można zrelaksować się w ciągu pięciu minut. Na przykład tak: zamknij oczy i rób głębokie i powolne wdechy i wydechy licząc od jednego do dwudziestu (wdech – jeden, wydech – dwa itd.). Kiedy już dojdziesz do 20 rób dalej to samo odliczając od 20 do zera. Skoncentruj się na tym ćwiczeniu – uspokoi cię to i wyciszy.
- Zrób sobie masaż – sama albo poproś kogoś bliskiego. Rozluźni cię to i uspokoi. Rozmasuj kolistymi ruchami mięśnie szyi i ramion, rób „kocie ruchy”, wyciągnij się, rozmasuj sobie stopy.