60 minut ćwiczeń na dobę dla utrzymania wagi – takie zalecenie zostało opublikowane w Journal of American Medical Assn. Zalecenie to jest skierowane do kobiet z prawidłową masą ciała, które nie chcą się odchudzać, ale chcą uniknąć przybierania na wadze wraz z wiekiem (większość Amerykanek w  pomiędzy 25 a 55 rokiem życia, przybiera rocznie około 1 kg)
fit.pl
2010-06-11 00:00
Udostępnij
60 minut dla utrzymania wagi
Badanie przeprowadzono na 34 tysiącach kobiet z USA, które na początku badania miały 54 lata. Przez 13 lat mierzono aktywność fizyczną i wagę, ale brano także pod uwagę czynniki zdrowotne takie jak palenie papierosów czy menopauza. Średnio kobiety przybrały na wadze około 2,5 kilograma podczas badania.
Tylko te kobiety, których waga była w normie na początku badania i ćwiczyły umiarkowanie (spacery, jogging, joga, pływanie, jazda na rowerze, aerobik, taniec) średnio 60 minut dziennie, siedem dni w tygodniu, utrzymywały prawidłową masę ciała (rozumiane przez BMI mniejsze niż 25). Ta ilość ruchu fizycznego jest trzy razy wyższa, niż ilość ćwiczeń zalecana przez dotąd rząd amerykański w celu obniżenia ryzyka przewlekłych dolegliwości, takich jak choroby serca.

Nie wiadomo jak poziom aktywności fizycznych wpływa na utrzymanie wagi młodszych kobiet, niż badane, wiadomo jednak, że mężczyźni potrzebują mniej ćwiczeń w celu zachowania stałej masy ciała.

Pamiętajmy, że badania nie są dowodem na to, że utrzymanie wagi zależy tylko i wyłącznie od uprawiania zaleconej ilości ćwiczeń. Bardzo często kobiety, które decydowały się na uprawianie sportów, zmieniały swoją dotychczasową dietę na zdrowszą i bardziej dbały o wygląd w ogóle. Z kolei zwiększona aktywność fizyczna czasem pociągała za sobą większy apetyt, a czasem – wyczerpywała uczestniczki badania do tego stopnia, że pozostały czas dnia spędzały leniuchując.
Według Dr. Joseph'a E.Donnelly, dyrektora Laboratiorum Energy Balance na Uniwersytecie w Kansas, wiele różnych, kontrolowanych badań pokazuje, że od 200 do 250minut ćwiczeń tygodniowo wystarcza do utrzymania prawidłowej wagi, aczkolwiek ogromne znaczenie mają tutaj indywidualne predyspozycje każdego człowieka.

Beata Mąkolska

www.fit.pl