Dobre samopoczucie i wellness jest nieodłącznie związane z pojęciem szczęścia. Czy jesteś szczęśliwa? A może uważasz, że do szczęścia potrzeba ci więcej... więcej pieniędzy, więcej uznania, więcej zainteresowania najbliższej osoby, więcej wolności, więcej zgubionych kilogramów... itd. A może przekonujesz samą siebie, że dobrze jest, tak jak jest? Poznaj kilka faktów na temat szczęścia
fit.pl
2015-09-01 00:00
Udostępnij
Kilka rzeczy o... szczęściu
szczescie1. Czy masz gen szczęścia?

Czy bliźnięta mogą mieć różne poczucie szczęścia? Geny odgrywają ogromną rolę w byciu szczęśliwym człowiekiem – uwarunkowania genetyczne warunkują nasze poczucie szczęścia w 50%. Jednakże, nawet jeżeli niewiele szczęścia wyssaliśmy z mlekiem matki, to wciąż możemy zrobić wiele, by podnieść swoje zadowolenie – najczęściej jednak wiąże się to ze sporym wysiłkiem, takim jak zmiana nawyków!

2. Szczęśliwa droga do celu

Wiele osób uzależnia swoje poczucie szczęścia od osiągnięć, statusu życiowego, miejsca zamieszkania. Tymczasem jak donoszą badania naukowców – poczucie szczęścia najbogatszych ludzi w USA (według listy Forbsa) jest na dokładnie takim samym poziomie jak... poczucie szczęścia Masajów. Naukowcy twierdzą, że rzeczy materialne zapewniają nam jedynie 10% z ogólnego poczucia szczęścia!

3. Lepsze zdrowie

Robert Biswas-Diener, współautor „Happiness: Unlocking the Mysteries of Psychological Wealth”, mówi wprost, że ludzie bardziej szczęśliwi, są również zdrowsi, bardziej ciekawi świata, bardziej towarzyscy, kreatywni, otwarci na nowości.

4. Akceptacja rzeczywistości

Zdolność adaptacji jest jedym z głównych czynników, dzięki któremu możemy czuć się bardziej szczęśliwi. Nowe rzeczy (samochód, biżuteria, praca) to energetyczny zastrzyk szczęścia na miarę batonika czekoladowego – nie zaspokoi naszego głodu, a raczej, gdy poziom cukru opadnie, znów obudzi się głód na słodkie. Przyzwyczailiśmy się zwracać więcej uwagi na nowości, kontrasty, dlatego przy odrobinie pracy można przekuć te umiejętności w zdolność adaptacji do wydarzeń, otoczenia i napotkanych ludzi. Warto spróbować traktować trudności jako wyzwania, sposób na sprawdzenie się, nauczenie czegoś, przygodę, a nie jedynie jako przeszkody. Kłopoty w pracy mogą zmobilizować do poszukiwania lepszej posady, bądź założenia własnej firmy, rozstanie z partnerem może zaowocować odświeżeniem dawnych znajomości i zawarciem nowych, kiepska pogoda i nudzące się dzieci – mogą wyzwolić w nas umiejętności kreatywnej zabawy.

5. Pozytywne emocje górą

Niegatywne emocje mają dużo większą siłę rażenia niż pozytywne. Naukowcy doszli do tego obserwując grupę ludzi i ich reakcje na wygranie 3 dolarów, oraz na przegranie 3 dolarów. Jak nie trudno się domyśleć, przegrana wiązała się z dużo silniejszymi emocjami. Zależność ta dobrze znana jest także ludziom związanym z biznesem – powszechnie wiadomo, iż jeden niezadowolony klient, potwórzy swoją niepochlebną opinię aż dziesięciu innym ludziom!

Nie ma jednej, uniwersalnej porady, zapewniającej szczęście wszystkim. Tak jak każdy człowiek jest unikatowy, tak unikatowe jest nasze poczucie szczęścia.

Beata Mąkolska

www.wellness.fit.pl