Święta Bożego Narodzenia to czas radości, kultywowania tradycji, rodzinnych spotkań, serdeczności, życzliwości. Nie zawsze dane jest nam spędzać świąteczne dni w taki sposób – bywa, że żyjemy samotnie (nie mamy męża/ żony, partnera/partnerki), że właśnie rozstaliśmy się z partnerem, zmarła najbliższa nam osoba, przebywamy za granicą z dala od rodziny... Powodów dla których czekają nas samotne Święta może być wiele 
fit.pl
2014-12-24 00:00
Udostępnij
Jak przetrwać samotne Święta?

Niestety od kiedy święto religijne stało się również świętem komercyjnym, nie sposób uciec od Bożego Narodzenia. Sklepy, wystawy, dekoracje, ulice – wszystko mieni się od lampek i bombek, wokół słychać kolędy, a my... mamy ochotę odizolować się od tego wszystkiego. Jak przetrwać świąteczny czas, gdy w ogóle nie czujemy owej „magii” Świąt?

1. Pozwól sobie czuć to, co czujesz.

Możesz doświadczać uczucia złości, bólu, smutku, żalu, samotności, może być ci przykro, możesz czuć się przemęczona. Gdy nazwiesz swoje uczucia łatwiej będzie ci je zaakceptować, co nie znaczy jednak, że uczucia te znikną. Nie bój się mówić o uczuciach wprost np. „Jest mi ciężko, to moje pierwsze Święta odkąd zmarła mama. Czuję się samotna, smutna, przytłoczona.” Nie wymagaj od siebie radości jeżeli jesteś w żałobie, bądź dla siebie łagodna i tolerancyjna.

2. Przemyśl zmianę tradycji.

W Polsce przywiązanie do tradycji jest bardzo silne, zwłaszcza wśród starszych pokoleń. Jeżeli jednak realizacja odwiecznych tradycji ma ci sprawić wyjątkowy ból – przemyśl, czy nie lepiej z tego zrezygnować. Jeżeli czeka cię Wigilia u seniorów rodu i wiesz, że cała rodzina będzie życzyć ci, abyś w końcu znalazła sobie męża, a także zadawać ci w związku z tym wiele pytań – masz prawo zmienić tradycję i spędzić Wigilię po swojemu. Licz się z faktem, że na pewno napotkasz opór, pretensje, wyrzuty sumienia... - jeżeli jednak podejmiesz taką decyzję, trzymaj się jej! Jesteś dorosła, odpowiadasz za siebie, zatem nikt nie może cię zmusić do postępowania wbrew sobie samej.

3. Zaplanuj sobie coś specjalnego

Coś co od dawna chciałaś zrobić, a nie było okazji. Coś na co będziesz czekać z ekscytacją. Coś, o czym będziesz mogła potem opowiadać. Niektórzy wybierają wyjazd do innego kraju, aby spędzić Święta w słońcu, cieple i egzotycznym otoczeniu. Jeżeli kusi cię wyjazd i masz na to środki finansowe – może warto to zrobić?

4. Otocz się życzliwymi ludźmi

Zastanów się czy ktoś z twoich przyjaciół, znajomych spędza również samotne święta? A może tak jak i ty nie ma ochoty na wizyty u rodzinych i epatowanie sztucznym uśmiechem? Może warto spędzić skromną Wigilię w gronie przyjaciół, którzy są życzliwi dla ciebie? Wiele osób realizuje się poprzez działania charytatywne i wspomaganie różnego rodzaju stowarzyszeń czy organizacji, które w Święta intensyfikują pomoc dla biednych, bezdomnych itd. Pomaganie innym sprawia, że czujemy się potrzebni, ważni, wartościowi, zatem może warto przemyśleć taki sposób spędzenia świąt?

5. Internet – przyjazne osoby o każdej porze

W sieci zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie chciał z tobą porozmawiać – na forach czy serwisach społecznościowych jest możliwość poznania ludzi, którzy interesują się tym, co ty, mają podobne doświadczenia życiowe, tworzą sobie własne grupy wsparcia.

Beata Mąkolska

www.wellness.fit.pl