Joga
Joga pochodzi z dorobku kultury Indii i jest metodą jednoczenia ciała, umysłu i ducha. Nie są to tylko ćwiczenia rozciągające, jest to również cały system wiedzy oferujący ogromne bogactwo nauk i technik rozwoju. W Europie najczęściej przybiera postać ćwiczeń fizycznych, oddechowych, nauki koncentracji oraz technik relaksacyjnych i medytacji. Od początku ćwiczy się świadome używanie umysłu poprzez wywieranie pożądanego wpływu na ciało oraz kształtowanie konstruktywnego postrzegania świata, czego efektem jest osiągniecie wewnętrznej harmonii i wyciszenie zmysłów.
Historia jogi sięga 2500 lat p.n.e. a dowodem tego są odnalezione gliniane figurki osób wykonujących asany, pochodzące właśnie z tego okresu. Asany to specyficzne pozycje ciała, które przybiera jogin podczas praktyki. Posiadają one lecznicze działanie, rozciągają, wzmacniają i oczyszczają ciało a ich właściwa praktyka doprowadza organizm do zrównoważenia i harmonii.
Wpływ jogi na zdrowie
O ile trudno zmierzyć efekty działania jogi na umysł, to jej wpływ na zdrowie człowieka został już dawno zbadany i potwierdzony naukowo. Dzięki regularnej praktyce jogi oddziałujemy na cały organizm i jego funkcje poprawiając kondycję, odporność i wagę. Dzięki jodze poprawimy również stan układu krążenia, wyrównamy ciśnienie i ulżymy kręgosłupowi poprzez rozciąganie i wzmocnienie mięśni szkieletowych. Ćwiczenia pomogą również w przypadku lęków, nerwic, depresji i przewlekłego stresu – joga ma zbawienny wpływ na stan układu nerwowego.
Joga i sekret długowieczności.
Mówi się też, że joga stanowi bramę do długowieczności. Poprzez praktykę jogi ciało i umysł nie tylko osiągają stan relaksu ale również regenerują się. Podczas ćwiczeń każda komórka zostaje należycie dotleniona i zmobilizowana do aktywności, dzięki czemu proces starzenia komórek jest wydatnie spowolniony.
To tylko wierzchołek tego co może zaoferować joga ale to właśnie przede wszystkim dlatego w tak szybkim tempie rośnie jej popularność w najróżniejszych formach.
Jak zacząć
Jogę może ćwiczyć każdy, ponieważ ćwiczenia i style są bardzo zróżnicowane – od naprawdę podstawowych, aż do coraz bardziej skomplikowanych, niemal akrobatycznych. Dlatego jogę mogą praktykować osoby w każdym wieku i stopniu sprawności fizycznej.
Ważne, aby w czasie nauki korzystać z pomocy wykwalifikowanego nauczyciela, który stopniowo wprowadzi nas w świat asan. - Nauczyciel poprowadzi na początku drogi, pomoże opanować podstawowe pozycje i techniki oddechowe. Ćwicząc pod jego okiem nie musimy zastanawiać się nad kolejnością poszczególnych sekwencji. Gdy osoba zdobędzie już podstawową wiedzę, może próbować dokształcać się sama – uważa Marcin Topolski z Hopl.pl.
Ścieżki jogi
Obecnie joga staje się coraz bardziej popularna. Istnieje wiele szkół prowadzących regularne zajęcia z jogi. Rośnie również grono osób praktykujących jogę indywidualnie. Z uwagi na aspekty treningu możemy rozróżnić kilka zasadniczych stylów jogi. Wszystkie bazują na tych samych asanach (pozycjach) formujących system zwany Hatha Joga. Jest to termin bardzo ogólny – i choć dokładnie oznacza fizyczne praktyki jogi – to często używa się go do określenia wielu typów ukierunkowanych przede wszystkim na fizyczny aspekt treningu. Według wielu nauczycieli jest to dobry początek praktyk jogicznych, ponieważ łagodnie wprowadza w podstawowe asany.
www.wellness.fit.pl