Roślina ta była szczególnie czczona w starożytnej Grecji i Egipcie, a medycyna wschodu traktowała sok z granatu jako symbol długowieczności. Historia wiele potrafi powiedzieć na temat tego egzotycznego owocu. Ale co mówi współczesna nauka?
Badania pokazują, że faktycznie granat może mieć pozytywny wpływ na naszą urodę. Owoce granatu zwróciły na siebie uwagę ze względu na wysoki poziom przeciwutleniaczy, rywalizujący z poziomem antyoksydantów występującym w zielonej herbacie, innego cennego składnika w pielęgnacji skóry. Dziś wiemy, że poziom antyoksydantów w soku z granatu jest trzy razy większy, niż w zielonej herbacie czy czerwonym winie. Ponadto, owoc granatu zawiera jeszcze fitoestrogeny i kwas linolenowy, które zapobiegają niszczeniu się włókien kolagenowych.
W 2006 roku badania wykazały, że olej z pestek granatu przyspiesza odnowę komórek i wzmacnia skórę. Naukowcy doszli do wniosku, że granat może wpływać pozytywnie na gojenie się ran, zadrapań i przyczyniać się do ogólnego odmłodzenia skóry oraz poprawy jej kolorytu. Inne doniesienia zapewniają, że stosowany miejscowo owoc, faktycznie zmniejsza ryzyko wystąpienia raka skóry. Ekstrakt z owocu granatu ponadto działa przeciwzapalnie, odkażająco, ściąga i zmniejsza pory, odżywia skórę i ma działanie rewitalizujące.
healthnews.com; mamzdrowie.pl
Beata Mąkolska
www.wellness.fit.pl