Czasem wyciągnięty z szafy gruby sweter to zbyt mało by rozgrzać się, gdy za oknem jest kilkanaście stopni na minusie. Jeżeli nie przepadasz za mrozem i nie możesz już doczekać się cieplejszej pogody, rozgrzej się za pomocą: koloru, kaszy jaglanej i przypraw!  
fit.pl
2012-02-10 00:00
Udostępnij
Rozgrzej się!
Sięgaj po czerwone

Kolory mają swoją symbolikę i właściwości. W medycynie chińskiej czerwień przypisywana jest żywiołowi ognia, dlatego można powiedzieć, że jest źródłem ciepła niezbędnego dla każdego życia. Czerwień stymuluje krążenie krwi i nerwy, rozgrzewa. Muladhara, pierwsza czakra, odpowiadająca za energię witalną, ma przypisany właśnie czerwony kolor. Przebywanie w otoczeniu, w którym czerwień dominuje, często polecane jest osobom przeziębionym. Jak wprowadzić czerwień do swojego życia? Po porannym przysznicu wytrzyj żwawo ciało czerwonym ręcznikiem, to ci doda energii i pobudzi krążenie. Poranną herbatę czy kawę możesz wypić w czerwonym kubku, zaś po południu możesz przykryć się czerwonym kocem czy za pomocą kolorowego abażuru, zmienić światło na ciepłe i przytulne. Dodaj też odpowiedni do twojego typu cery odcień czerwieni do swojej garderoby! Spróbuj także wizualizacji czerwieni – czy to będzie czerwony parasol, dywan czy czerwone kwiaty, nawet wizualizacja czerwone krwi pulsującej w twoich żyłach – dzięki takiej stymulacji centrum energetycznego wspomożesz swój układ krążenia i dodasz sobie energii.

Kasza jaglana

Ta kasza powinna często gościć na stole każdego, kto dba o swoje zdrowie. Niegdyś ratowała ludzi przed głodem, dziś niestety można ją kupić najczęściej w sklepach ze zdrową żywnością, gdzie kosztuje niemało. Warto jednak, zwłaszcza zimą, sięgnąć po kaszę jaglaną. Oczyszcza organizm z toksyn, jest bogata w witaminy z grupy B, witaminę E, magnez, potas, fosfor, wapń, mangan, cynk oraz żelazo, posiada więcej soli mineralnych, niż pszenica. Doskonale wpływa także na wygląd włosów i paznokci. Kasza jaglana usuwa nadmiar wilgoci z organizmu, zatem szczególnie polecana jest przy infekcjach, w których występuje katar czy kaszel. Nie zawiera glutenu, nadaje się zatem do spożycia nawet dla najmłodszych. Przygotowana z rozgrzewającymi przyprawami np. z cynamonem, świetnie rozgrzeje organizm przed wyjściem z domu – dietetycy polecają ją spożywać właśnie na śniadanie! Jednakże możesz także z powodzeniem podawać ją do obiadu – zamiast ziemniaków podaj kaszę jaglaną z warzywami.

Rozgrzewające przyprawy

Imbir, cynamon, kurkuma, goździki, gałka muszkatołowa, chili... rozgrzewających przypraw mamy całe mnóstwo. Korzystajmy z nich nie tylko gotując obiad, ale także – przygotowując napoje. Kawa z cynamonem i kardamonem, czekolada z chili, herbata z imbirem i goździkami, grzane czerwone wino.. - poszukajmy inspirujących przepisów na rozgrzewające dania i gorące napoje. My polecamy herbatkę z imbiru, dokonale działającą na przewód pokarmowy, która rozgrzewa całe ciało: około 1cm korzenia imbiru należy obrać i zetrzeć na tarce, a następnie zalać wrzątkiem, przykryć i odstawić. Gdy nieco ostygnie, odcedzamy, możemy dodać miód. Herbatka jest ostra i rozgrzewająca, działa natychmiastowo!


W przypadku pożywienia, zimą lepiej unikaj potraw i pokarmów wychładzających organizm, jak jogurty, zimne napoje czy nawet owoce cytrusowe (mimo sporej ilości witamin w nich zawartych, wychładzają one organizm). Otaczaj się ciepłymi barwami i tkaninami, i w domu, i w garderobie.

Beata Mąkolska

www.wellness.fit.pl