fit.pl mobile logo

Wagi kuchenne - 4 korzyści wynikające z ich posiadania w kuchni

Złe dobranie proporcji składników podczas przygotowywania dań w kuchni może spowodować, iż osiągnięty efekt daleki będzie od oczekiwań. Najczęstszą przyczyną jest nieprawidłowa waga produktów. Zapominamy o dokładnym odważeniu składników, bądź to z lenistwa, bądź z powodu nieposiadania odpowiedniej wagi i przyzwyczajenia do odmierzania produktów „na oko”. A przecież wagi kuchenne nie są przesadnie drogimi urządzeniami, a wpływ ich zastosowania na przygotowywane potrawy trudny jest do zbagatelizowania. Ma to znaczenia zwłaszcza w przypadku osób będących na diecie – dokładnie odmierzenie składników pozwala na prawidłowe wyliczenie liczby przyswajanych kalorii. Jak zaopatrzyć się w dobrą wagę kuchenną?

 

1. Jaką wagę kuchenną kupić?

2. Na jakie parametry powinniśmy zwracać uwagę?

3. Przydatne funkcje dodatkowe

4. Wagi z dozownikiem

 

Jaką wagę kuchenną kupić?

 

Wagi kuchenne, jakie spotkać możemy na rynku, występują w dwóch podstawowych odmianach. Od wielu lat stosowane są wagi mechaniczne, w których produkty umieszcza się w specjalnych miseczkach, znajdujących się na podstawie. W niej także można znaleźć odważnik sprzężony ze wskazówką, która na analogowym zegarze pokazuje wagę odmierzonego składnika. Wagi mechaniczne, nazywane też tradycyjnymi, ze względu na prostotę wykonania nie są urządzeniami drogimi. Jednak ich dokładność pozostawia wiele do życzenia, błąd wskazania może wynieść nawet do 20 gramów. To bardzo niewiele, ale w przypadku niektórych przepisów może to mieć duże znaczenie. Dlatego coraz częściej osoby urzędujące w kuchni sięgają po wagi elektroniczne. Zasilane bateriami urządzenia cechują się znacznie większą dokładnością, posiadają również wiele dodatkowych funkcji (na przykład przeliczanie jednostek wagi) o jakich posiadacze tradycyjnych wag mogą jedynie pomarzyć. W zależności od modelu można przy ich użyciu zważyć produkty o masie do pięciu kilogramów, co jest wielkością wystarczającą w zupełności do domowych zastosowań. Najczęściej spotykane na rynku urządzenia można obejrzeć na stronie: https://www.euro.com.pl/wagi-kuchenne.bhtml

 

Na jakie parametry powinniśmy zwracać uwagę?

 

W zależności od naszych potrzeb powinniśmy wybrać model wagi kuchennej, który w pełni zaspokoi nasze oczekiwania. Jednym z tych parametrów, które należy brać pod uwagę jest dokładność pomiaru. Jak już wspomniano wagi tradycyjne pozwalają na określenie ciężaru z dokładnością do 20 gramów, natomiast wagi kuchenne elektroniczne mogą osiągać dokładność rzędu 1 gram. Świetnie sprawdza się to w sytuacji, gdy stosowana przez nas dieta wymaga rygorystycznego pilnowania ilości i masy zarówno składników, jak i poszczególnych dań. Kolejną rzeczą, której powinniśmy przyjrzeć się przed zakupem jest maksymalne obciążenie. Urządzenia takie z reguły pozwalają odważyć do 1 kilograma produktu, jeśli jednak jest to wartość, jaka nas nie zadowala, można sięgnąć po modele pozwalające na zważenie do 5 kilogramów składników. Warto również zwrócić uwagę, czy wagi takie mają wskaźnik przeładowania, uniemożliwiający dokonania nieprawidłowego pomiaru w przypadku przekroczenia masy przez ważony produkt. Bardzo pomocne podczas ważenia są funkcje tarowania (czyli możliwości ważenia samych produktów bez opakowań, w których się znajdują), automatycznego włączania i wyłączania (co pozwala na oszczędność baterii) oraz wskaźnika naładowania. Przykładowe modele wag znajdują się na stronie: https://www.euro.com.pl/wagi-kuchenne,_KitchenAid.bhtml

 

Przydatne funkcje dodatkowe

 

Podstawową funkcją wag kuchennych jest oczywiście prawidłowe określenie ciężaru poszczególnych składników. Jednak podczas poszukiwania odpowiedniego modelu do naszej kuchni warto również zainteresować się dodatkowymi możliwościami, które mogą znacząco ułatwić przygotowywanie potraw. Jedną z takich funkcji jest możliwość przeliczania jednostek oraz ich zmiana z z metrycznych na anglosaskie i odwrotnie. Pozwala to na wykorzystywanie przepisów bez zamartwiania się, że czegoś dodamy za dużo lub za mało. Niektóre wagi pozwalają też na określenie objętości wody lub mleka, dokonane na podstawie przeliczenia masy. Osoby będące na diecie z pewnością zainteresują się urządzeniami, które pozwalają nie tylko na pokazanie wagi, ale również kaloryczności odmierzanych składników. Niektóre modele umożliwiają nawet określenie zawartości węglowodanów, tłuszczy oraz białek. Cenną funkcją jest także zamontowanie w wielu wagach higrometrów i termometrów, które pozwalają na określenie warunków, panujących aktualnie w kuchni, a także minutników z alarmem, dzięki czemu nie przegapimy czasu wyłączenia kuchenki. Na stronie: https://www.euro.com.pl/wagi-kuchenne,_Zelmer.bhtml można obejrzeć przykładowe modele wag.

 

Wagi z dozownikiem

 

Wagi kuchenne z dozownikiem to bardzo ciekawe rozwiązanie, pozwalające na połączenie funkcji ważenia oraz obliczenia objętości substancji płynnych i sypkich. Kształtem przypominają dzbanek lub miskę z uchwytem, na którym znajduje się wyświetlacz oraz przyciski sterujące. Podobnie jak w przypadku klasycznych wag mają możliwość samoczynnego wyłączania się po pewnym czasie bezczynności. Umożliwiają odmierzenie i zważenie do 1,5 litra produktu o wadze do 1 kilograma. Są to urządzenia dość rzadko jeszcze spotykane na rynku, jednak ze względu na ich wysoką funkcjonalność powinny znaleźć się w każdej kuchni.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl