Co zrobić, aby grillowanie nie odbiło się negatywnie zarówno na naszej sylwetce jak i kondycji zdrowotnej? Kluczem do sukcesu jest zastosowanie się do kilku prostych porad zdrowego grillowania.
Miłośników grillowania nie mamy zamiaru zniechęcać do tego sposobu przyrządzania potraw. Lato jest w Polsce na tyle krótkie, ze warto z niego korzystać w każdej chwili. A gotowanie na świeżym powietrzu jest doskonałym sposobem na spędzanie czasu w gronie rodziny i przyjaciół. Aby wszystko odbywało się nie tylko smacznie, ale i zdrowo, należy zwrócić uwagę na kilka grillowych szczegółów.
Jakie mięso na ruszt?
Kluczową sprawą jest dobór właściwego mięsa. To prawda, że tłusty boczek i karkówka smakują wybornie, ale czy naprawdę warto dodawać sobie tylu zbędnych kalorii? Równie smaczne, a dużo mniej kaloryczne jest białe mięso, np. pierś z kurczaka. Można ją przyrządzać na wiele sposobów, dodawać ziół i przeróżnych potraw. My najbardziej lubimy szaszłyki z piersi, są smaczne, a przede wszystkim zdrowe! Pamiętaj, aby zamarynować mięso przed pieczeniem, choćby na pół godziny. Dzięki temu stanie się ono bardziej kruche i nie będzie wymagało tak długiego grillowania.
Dobroczynne warzywa
Nie samym mięsem człowiek żyje, a lato to sezon świeżych warzyw, dlatego warto z niego korzystać w każdej możliwej chwili, aby gromadzić cenne witaminy i minerały na kolejne miesiące. Niezbędnym dodatkiem do grillowanego mięsa oraz do wędlin jest sałata, która niweluje ich zakwaszające działanie wpływając odkwaszająco na ludzki organizm – przypomina Paweł Szymczak specjalista ds. jakości marki Fit&Easy – Ponadto sałata jest niskokaloryczna - w 100g kryje się tylko 12kcal. Jest niezawodnym sprzymierzeńcem wszystkich dbających o linię. Co równie ważne, jest źródłem m.in. sodu, potasu, magnezu, wapna, żelaza, cynku i fosforu. Najwygodniej jest do gotowej mieszanki sałat dodać sos, ulubione dodatki i pyszna sałatka gotowa. Zawarte w warzywach witaminy zniwelują działanie wprowadzonych do organizmu szkodliwych związków tworzących się w procesie grillowania. Zabezpieczą również przed działaniem wolnych rodników.
Jaki węgiel?
Do grillowania używajmy wyłącznie węgla drzewnego lub drewna z drzew liściastych. Drzewa iglaste zawierają dużą ilość żywicy, która w procesie spalania może uwalniać szkodliwe substancje. Równie dyskusyjne jest użycie rozpałki do rozpalania grilla. Warto z niej zrezygnować, dzięki czemu dym będzie wolny od szkodliwych substancji lotnych przez nią wydzielanych.
Na czym grillować?
Ważne jest, aby nie piec mięsa i innych produktów zbyt długo. Suche potrawy są niesmaczne i ciężkostrawne. Zawierają też niewiele wartości odżywczych. Mięso należy kłaść na aluminiowych tackach, dzięki czemu substancje zawarte w dymie nie osadzą się bezpośrednio na grillowanych produktach. Warto pamiętać, ze w zbyt spieczonych czy zwęglonych częściach naszych potraw nagromadzone są szkodliwe dla organizmu substancje, a ich wszyscy wolelibyśmy uniknąć.
Zastosowanie naszych kilku prostych zasad zdrowego grillowania z pewnością pomoże nam zniwelować ilość kalorii oraz niezdrowych toksycznych związków. Pamiętajmy jednak, aby jak we wszystkim zachować umiar. Niech grillowanie będzie dla nas miłą rozrywką, a nie podstawą letniego jadłospisu i przyjemności. Grillowane potrawy spożywane w umiarkowanych ilościach od czasu do czasu to gwarancja świetnej zabawy, a co najważniejsze dobrego zdrowia!
www.wellness.fit.pl