Jest to bezbarwna, klarowna ciecz mająca ten sam smak i zapach co alkohol etylowy, który zawierają napoje alkoholowe. Dlatego też do zatrucia metanolem często dochodzi po spożyciu alkoholu z nieznanego źródła, w którym obecny jest metanol. Należy zaznaczyć, iż metanolu nie ma w alkoholach kupowanych w sklepach.
Metanol prowadzi do uszkodzenia nerwów, denaturując białka. Szczególnie narażony na działanie metanolu jest nerw wzrokowy, uszkadzając jednocześnie rogówkę i siatkówkę.
Alkohol metylowy jest silną trucizną, 8-10 gramów powoduje ślepotę, 12-20 gramów – śmierć. Jest szczególnie niebezpieczny, gdyż łatwo go pomylić z alkoholem etylowym. Przyjmuje się, że stężenie 80 mg/l we krwi stanowi istotne zagrożenie dla życia człowieka. W praktyce jednak, ze względu na szybki metabolizm metanolu spożycie nawet dużej dawki tego alkoholu nie prowadzi do wysokiego stężenia.
Śmierć może nastąpić już w kilka godzin od wypicia większej ilości alkoholu metylowego. Jeżeli osoba zatruta przeżyje okres kwasicy metabolicznej, dochodzi do powikłań, typu: całkowita ślepota, ostra niewydolność nerek, uszkodzenie wątroby i mięśnia sercowego.
Fazy zatrucia metanolem
1. Faza narkotyczna - działanie zbliżone do działania etanolu, nie ma jeszcze toksycznych metabolitów, objawy:
- przyśpieszony oddech
- bóle i zawroty głowy
- nudności i wymioty.
2. Faza kwasicza - powstający kwas mrówkowy powoduje kwasicę metaboliczną, objawy:
- bóle brzucha
- skóra zaczerwieniona, spojówki przekrwione
- spadek ciśnienia krwi.
3. Faza uszkodzenia OUN – uszkodzenie nerwów, objawy:
- zaburzenia widzenia, problemy z ostrością widzenia
- rozkojarzenie motoryczne
- pobudzenie, a później zaburzenia świadomości do śpiączki włącznie
- w końcowym stadium zniesienie odruchów fizjologicznych i porażenie ośrodka oddechowego
Bardzo istotną rolę odgrywa czas w jakim podejmie się terapię w zatruciu alkoholem metylowym!! Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny nie podawać mu żadnych środków doustnie, należy chronić go przed utratą ciepła. W przypadku kontaktu ze skórą zanieczyszczone miejsca niezwłocznie spłukać dużą ilością wody z mydłem. Przy zatruciu doustnym płukać usta dużą ilością wody, nie połykać. We wszystkich przypadkach zatrucia metanolem należy niezwłocznie wezwać lekarza!
www.zdrowie.fit.pl