Według Lancet liczba osób, która umiera z powodu braku ruchu wynosi 5,3 miliona ludzi, a palenie powoduje 5 milionów zgonów rocznie. Naukowcy jednak wciąż spierają się o tę liczbę, większość z nich twierdzi, że to palenie ma największy wpływ na liczbę zgonów.
- Oczywiście nie zamierzam twierdzić, że brak ruchu nie jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka rozwoju chronicznych chorób, bo nim niewątpliwie jest. – mówi Timothy Armstrong. Według WHO brak ruchu zajmuje czwarte miejsce w rankingu czynników ryzyka, a wyprzedzają go wysokie ciśnienie krwi, palenie tytoniu i wysoki poziom cholesterolu.
Naukowcy, którzy opracowali badanie podkreślają, że ruch ma wielkie znaczenie dla naszego zdrowia. Osoba, która wstanie z fotela i zaczyna się ruszać obniża poziom cukru we krwi, cholesterolu, a także trójglicerydów. Kiedy się ruszamy, nasze zdrowie ulega poprawie, a kiedy przestajemy się ruszać pogarsza się.
Gdy na siedząco spędza się wiele godzin każdego dnia, skutki czasu spędzonego na krześle kumulują się, więc nie ma nic dziwnego w tym, że siedzący tryb życia jest po prostu wysoce szkodliwy.
Brak ruchu przyczynia się do rozwoju wielu chronicznych chorób. Dlatego też należy go piętnować wszelkimi możliwymi sposobami. Brak ruchu jest powodem 6% przypadków chorób serca, 7% przypadków cukrzycy typu 2 oraz 10% przypadków raka piersi i jelita grubego.
Badanie opublikowane w Lancet pokazało, że na świecie jedna na trzy osoby dorosłe i czterech z pięciu nastolatków w wieku 13-15 lat nie rusza się wystarczająco dużo (150 minut tygodniowo dla osób dorosłych i 60 minut dziennie dla nastolatków). Badanie wykazało również, jak wielu ludzi spędza czas na siedząco. Na świecie aż 42% ludzi siedzi więcej niż 4 godziny dziennie każdego dnia. Blisko 70% nastolatków spędza przed telewizorem więcej niż 2 godziny dziennie.
Pamiętajmy, że ruch to zdrowiw, a minimalna aktywność fizyczna może przyczynić się bowiem do zahamowania wielu groźnych, cywilizacyjnych chorób, takich jak: choroby układu krwionośnego, cukrzycy, otyłości, a nawet nowotworów złośliwych.
www.zdrowie.fit.pl