Przewlekłe choroby nasilają się zimą. Dlaczego?

Niektóre przewlekłe choroby mogą nasilać się zimą. Minusowe temperatury wzmagają bóle głowy, nadciśnienie czy reumatyzm
fit.pl
2011-02-11 00:00
Udostępnij
Przewlekłe choroby nasilają się zimą. Dlaczego?

Zima to bardzo uciążliwa pora roku. Dla wielu może nawet bardziej niż upalne lato, ponieważ przewlekłe choroby, na które się leczą uaktywniają się zimową porą. Stan zdrowia chorych ulega pogorszeniu na przełomie listopada  i grudnia, mimo przyjmowanie leków.

Zimą bardziej odczuwalne są choroby zwyrodnieniowe stawów. Wilgotne powietrze intensyfikuje ból. Dodatkowym zagrożeniem są śliskie chodniki. O stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia i złamania nietrudno. U osób starszych powrót do  zdrowia i rehabilitacja może trwać o wiele dłużej, niż u 20-latków.

Opryszczka - wirus wywołujący opryszczkę atakuje ze wzmożoną siłą wargi w okresie jesienno-zimowym, kiedy nasza odporność jest osłabiona, a organizm podatny jest na infekcje, stres oraz zmęczenie. Wirus uaktywnia się pod wpływem wysokich różnic temperatur i przesuszonego powietrza w pomieszczeniach (dom, praca)

Kłopoty z pęcherzem – modne krótkie kurtki i cienka bielizna, to najczęstsza przyczyna problemów z pęcherzem. Częste oddawanie moczu i towarzyszący temu ból to charakterystyczna dolegliwość w czasie zimy.

AZS (atopowe zapalenie skóry) – zima sprzyja nasilaniu się objawów atopowego zapalenia skóry

Cukrzyca– na osłabiony organizm diabetyków czyha grzybica skóry, która ma utrudnione oddychanie

Zatoki – zimą przypominają o sobie zatoki; wystarczy raz nie założyć czapki po basenie lub wyjść z umytą głową; osoby, które są podatne na uciążliwe dolegliwości związane z zatokami mogą odczuwać nie tylko bóle głowy, ale też  ucha, a także oczu

Nadciśnienie - zimą występują duże wahania ciśnienia atmosferycznego, a niska temperatura powietrza zwiększa ciśnienie tętnicze krwi, dlatego nadciśnieniowcy powinni często je kontrolować.