To nie jest dobry sposób na spędzanie ćwiczenie pamięci... |
W badaniu wzięło udział blisko 30 tys. osób. Oprócz rozwiązywania zadań, uczestnicy badań wypełniali też ankietę, w której pytano o czas spędzony przed telewizorem, picie alkoholu, czytanie książek itp.
Jak wynika z badań, największy wpływ na wynik testu miało oglądanie telewizji. Internauci, którzy przyznali się do oglądania telewizji mniej niż godzinę dziennie, radzili sobie lepiej we wszystkich zadaniach związanych z pamięcią, niż osoby spędzające dużo czasu przed telewizorem. Wyniki zaniżało także spożywanie dużej ilości alkoholu.
Po stronie czynników, wpływających korzystnie na pamięć, trzeba wymienić czytanie powieści, rozwiązywanie krzyżówek i jedzenie ryb, przynajmniej raz w tygodniu. Osoby, które przyznawały się do takich nawyków, znacznie lepiej radziły sobie z zadaniami wymagającymi dobrej pamięci.
Zadbaj o to, by "gimnastykować" swój umysł. Dobrą metodą jest na przykład czytanie powieści. |
Oczywiście, wyniki badania internetowego trzeba wziąć w nawias, niemniej jednak, pokrywają się one z tym, co mówią na temat nieumiarkowanego oglądania telewizji i picia alkoholu psycholodzy i neurolodzy. Warto więc, zastanowić się nad własnym stylem życia i postarać się zmienić codzienne nawyki, tak by jak najdłużej cieszyć się sprawnością umysłu. A oto kilka rad, jak ćwiczyć na co dzień swoją pamięć:
- „W zdrowym ciele zdrowy duch” – mówi stare jak świat powiedzenie. Uprawiaj więc regularnie sport, a jeśli nie możesz – przynajmniej regularnie się gimnastykuj, biegaj lub spaceruj. Pobudzi to krążenie krwi, dzięki czemu mózg będzie dotleniony i będzie sprawniej pracował.
- Zadbaj o odpowiednią dietę. Przynajmniej raz w tygodniu jedz ryby, spożywaj produkty, zawierające dużo magnezu – np. gorzka czekolada, orzechy (ale bez przesady, bo są wysokokaloryczne). Uważaj na kawę – na krótko cię pobudzi, ale jej regularne spożywanie w dużych ilościach może spowodować liczne dolegliwości, z zaburzeniami snu i wiecznym rozdrażnieniem na czele. Odstaw alkohol i papierosy.
- Ćwicz swój umysł – rozwiązuj krzyżówki, czytaj powieści, graj w gry logiczne. Jeśli oglądasz telewizję, staraj się robić to aktywnie – spróbuj np. powtórzyć wiadomości, które usłyszałeś w telewizyjnym serwisie informacyjnym, zwracaj uwagę na szczegóły, gdy oglądasz film, spróbuj streścić w miarę dokładnie jego fabułę, zapamiętuj nazwiska.
- Bądź twórczy. Naucz się grać na gitarze lub innym instrumencie, pisz wiersze, maluj obrazy – staraj się robić to, „co ci w duszy gra”. Nie tylko usprawni to twój umysł, ale poprawi też samopoczucie i samoocenę. Jeśli nie czujesz takiej weny – staraj się zapamiętywać słowa piosenek, fragmenty wierszy, kabaretowe skecze itp.
- Zrób miejsce na nowe informacje. Od czasu do czasu znajdź chwilę, żeby się zrelaksować i wyciszyć. Nawał informacji, pośpiech i poddenerwowanie nie sprzyja sprawnej pracy umysłu. Dlatego czasem warto zwolnić, żeby informacje w naszym mózgu miały szansę się „poukładać”.
- Jeśli masz problemy z zapamiętywaniem, staraj się kojarzyć rzeczy, które chcesz zapamiętać „na logikę”. Na przykład tak: wyobraź sobie dom z wieloma pomieszczeniami, w których umieść (w wyobraźni) kolejne informacje. Przy odtwarzaniu tych informacji trzeba otwierać kolejne drzwi tego domu. To również ćwiczenie na wyobraźnię. Oczywiście zamiast domu, może być cokolwiek innego.