Grypa, przeziębienie czy covid - to pytanie zadaje sobie wiele osób, zwłaszcza, że objawy tych chorób są do siebie bardzo podobne. Czym się jednak różnią?
fit.pl
2013-01-14 00:00
Udostępnij
Grypa, przeziębienie czy covid?


Te infekcje wywoływane są przez wirusy. Towarzyszą im wspólne objawy - zmęczenie, ból gardła, katar, kaszel, gorączka – jak też wyraźnie zróżnicowane nasilenie tych objawów. Większość przypadków grypy rozgrywa się w podobnych przedziałach czasu: zwykle około tygodnia, choć wynikające z tego osłabienie, brak energii i depresja mogą trwać nawet kilka tygodni dłużej. Generalnie, przy zaziębieniach powrót do zdrowia następuje szybciej.

Przeziębienie, grypa i COVID-19 to choroby pochodzenia wirusowego i wszystkie z nich mają podobne drogi zakażenia. Wiele objawów może być myląca, gdyż każdy organizm będzie reagować na chorobę zupełnie inaczej. Istnieje jednak kilka szczegółów, na które warto zwrócić uwagę, aby je prawidłowo rozpoznać. Dowiedz się, jakie są różnice i podobieństwa między przeziębieniem, grypą a chorobą COVID-19. 

Na ogół określeń „grypa” i „przeziębienie” używamy zamiennie, a to błąd. Mimo podobnych objawów, choroby te powodują różnego typy wirusów. Grypę wywołuje odrębny wirus, który co roku zmienia nieco swoje właściwości. Za przeziębienie natomiast odpowiada cała masa wirusów - podobno naliczono ich już ponad 200!

Objawem charakterystycznym dla COVID jest utrata węchu lub smaku. Dzieci chorują na COVID znacznie rzadziej, niż dorośli

Cechą wspólną tych dolegliwości jest przede wszystkim sam sposób zarażenia. W obu wypadkach do zakażenia zwykle drogą kropelkową. Wystarczy, że dziecko będzie chwilę w towarzystwie chorego, który kichnie nie zasłaniając nosa i ust dłonią.

Z infekcjami wirusowymi organizm musi uporać się sam. Trzeba mu jednak w tym pomóc, bo walka z drobnoustrojami jest dla niego dodatkowym obciążeniem. 

Ich profilaktyka jest podobna (np. częste mycie rąk wodą z mydłem czy zachowanie odpowiedniego dystansu od innych osób w miejscach publicznych).

 

Grypa, przeziębienie, covid - różnice

 

 
Przeziebienie Grypa COVID
Organizm wywołujący schorzenie

wirus (najczęściej rinowirusy)

wirus

wirus

Czas rozwoju powolny, łagodny, od czterech do dziesięciu dni szybki, nawet w ciągu kilku godzin średni okres inkubacji wynosi 5 dni, ale może pojawić się również już 2. dnia lub dopiero 14. dnia
Początek choroby choroba rozwija się powoli nagły i ostry nagły
Temperatura ciała zwykle nie przekracza 38 stopni C wysoka gorączka często pow. 39 stopni C wysoka, długoutrzymująca się gorączka
Katar zawsze nie zawsze rzadko
Kaszel zawsze towarzyszy infekcji często bardzo często, suchy kaszel, trudności z oddychaniem
Kichanie często rzadko rzadko
Ból gardła zawsze towarzyszy infekcji zazwyczaj występuje rzadko
Ból głowy dość często towarzyszy infekcji z reguły występuje rzadko
Bóle mięśni i stawów rzadko bardzo często rzadko
Biegunka rzadko czasami rzadko
Nudności wymioty prawie się nie zdarzają czasami rzadko
Powikłania rzadko, zaniedbane przeziębienie może czasem przejść samo Często mogą się pojawić zwłaszcza po „przechodzonej” grypie. Bywają poważne, np. zapalenie płuc, mięśnia sercowego, stawów, opon mózgowo-rdzeniowych czy mózgu. Zapalenie płuc, niewydolność płuc, ARDS (zespół ostrej niewydolności oddechowej), sepsa,wielonarządowa, zaostrzenie się współistniejących chorób przewlekłych (w tym płuc, serca, układu nerwowego i cukrzycy), wtórne infekcje bakteryjne
Uczucie bezsilności i wyczerpania rzadko często raczej rzadko
Szczepionka brak dostępna w trakcie badań klinicznych

 

Przeziębienie, grypa czy koronawirus?

Jak widać, odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Objawy wszystkich tych chorób mogą być podobne. Co więcej, każda z nich może przebiegać nieco mniej typowo (np. w przebiegu grypy mogą pojawić się nudności, wymioty czy biegunka), co jeszcze bardziej utrudni ocenę sytuacji. Zwróć także uwagę, że zarówno zakażenia wirusem grypy, jak i SARS-CoV-2 mogą być zupełnie bezobjawowe.


www.fit.pl