Analizując wiele badań, ustalono, że zarówno skurczowe, jak i rozkurczowe ciśnienie krwi istotnie statystycznie obniża się u osób spożywających więcej niż 4 filiżanki kawy dziennie w porównaniu z osobami, które nie piją kawy. Ten efekt jest obserwowany także u osób pijących od 1 do 4 filiżanek kawy dziennie.
Korzyści z regularnego spożywania kawy dla regulacji ciśnienia krwi nie kończą się na obniżeniu ryzyka nadciśnienia. U osób pijących co najmniej 4 filiżanki kawy dziennie zaobserwowano mniejsze ryzyko wystąpienia nadciśnienia. Co ciekawe, efekt ochronny był bardziej wyraźny u kobiet.
Specjaliści zajmujący się prawidłowym żywieniem podkreślają, że kawa może być pomocna w walce z epidemią nadciśnienia. Prof. dr hab. n. med. Mirosław Jarosz, Dyrektor Instytutu Edukacji Żywieniowej i Stylu Życia Profesora Jarosza, podkreśla, że kawa nie tylko nie podwyższa ciśnienia tętniczego, ale może również zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia. Niemniej, zaleca indywidualne ocenienie częstotliwości i ilości spożycia kawy, biorąc pod uwagę różnice indywidualne w metabolizowaniu kofeiny.
Zgodnie z zaleceniami Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności, umiarkowaną i bezpieczną dla dorosłego człowieka dzienną porcją kawy jest ilość odpowiadająca 3-5 filiżankom dziennie (do 400 mg kofeiny ze wszystkich źródeł). W kontekście czynników sprzyjających nadciśnieniu, takich jak otyłość, nadmierne spożycie sodu, stres i czynniki genetyczne, warto również zadbać o zrównoważony styl życia, dobrze zbilansowaną dietę i odpowiednią dawkę ruchu.
Kawa, dzięki zawartej w niej kofeinie, działa pobudzająco na układ nerwowy, zwiększając czujność i poprawiając sprawność psychiczną i fizyczną. W przypadku osób o niskim ciśnieniu tętniczym, picie kawy może zmniejszyć uczucie znużenia i senności, ale nie zwiększa wartości ciśnienia tętniczego. Długotrwałe spożywanie kawy może nawet zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, jak wynika z wyników metaanalizy obejmującej duże grupy osób.