Postanawiasz się trochę odchudzić. I słusznie, bo nadwaga zwiększa ryzyko takich przypadłości jak nadciśnienie, rak, zawał serca, wylew i wiele innych. Ale odchudzaj się z głową!
Poniżej przedstawiamy kilka prostych sposobów na rozsądną walkę z dodatkowymi kilogramami.
1. Rusz się
Zaplanuj swój dzień tak, by znalazło się w nim przynajmniej 45 minut aktywności. Niech będzie to spacer, bieganie, taniec, gra w piłkę – cokolwiek, co nieco przyspieszy twoje tętno. Nie oszukuj się: żadna dieta-cud nie zadziała, jeśli nie jest połączona z wysiłkiem fizycznym.
2. Jedz dużo owoców i warzyw
Co najmniej sześć porcji warzyw i owoców dziennie. To naprawdę jest realne i wcale nie jest takie trudne, jak ci się wydaje. Jeśli spróbujesz, zobaczysz, że po pewnym czasie poczujesz się lepiej. Warzyw i owoców nie zastąpią nawet najlepsze sztuczne preparaty witaminowe.
3. Tłuszcz? Tak, ale tylko dobry
Czy jest coś takiego jak dobry tłuszcz? Tak. To tłuszcze nienasycone, które znajdziesz w oliwie z oliwek, orzechach i ich przetworach. Ważne są też kwasy tłuszczowe z rodziny kwasów omega-3. Te znajdziesz np. w oleju rzepakowym, orzechach włoskich, kiełkach pszenicy i w rybach, zwłaszcza w morskich (jeśli chodzi o ryby, w odróżnieniu od innych produktów odzwierzęcych – im tłustsza, tym lepsza). Wprowadź koniecznie te produkty do diety. Znacznie ogranicz kwasy nasycone, które znajdują się np. w daniach z fast foodów.
4. Uważaj, co zjadasz poza domem
Zrezygnuj z hamburgera, pizzy, spaghetti albo innych tego typu tuczących dań. Wybierz mięso czy rybę z rusztu lub miskę surówki.
5. Ogranicz cukier i sól
Jeśli słodzisz kawę i herbatę, zrezygnuj z tego. Jeśli zliczyć ilość cukru, którą pochłaniasz codziennie w herbacie, kawie i innych słodkich napojach, wyjdzie z tego naprawdę duża ilość. A cukier to jeden z głównych winowajców nadwagi, bo dostarcza głównie tzw. puste kalorie. Zmniejsz też ilość soli, bo powoduje zatrzymywanie wody w organizmie.
[-------]
6. Przygotowuj tylko takie porcje, jakie powinnaś zjeść
Jeśli zostanie coś w garnku, będzie cię kusić, chociaż wcale nie będziesz głodna. Wszystko, co zjesz ponad miarę, odłoży się dokładnie tam, gdzie nie chcesz, żeby się odłożyło.
7. Przerzuć się na pełnoziarniste pieczywo
Jest dużo zdrowsze niż białe i dobrze wpływa na nasz układ pokarmowy. Amerykanie przeprowadzili badania, z których wynika, że kobiety, które przyznawały się do tego, że jedzą głownie białe pieczywo, znacznie częściej chorowały na cukrzycę i raka piersi, niż te, które zastąpiły białe pieczywo ciemnym, pełnoziarnistym. I najlepiej w ogóle ogranicz spożycie chleba.
8. Jedz częściej, a mniej
Może Ci się to wydać dziwne, ale udowodniono, że dostarczasz mniej kalorii, jedząc pięć niedużych zamiast trzech większych posiłków. Ostatni powinien być lekki i spożyty najpóźniej dwie godziny przed snem.
9. Jeśli pijesz alkohol, pij mniej
Mówi się, że bezpieczna ilość alkoholu to jeden drink dziennie dla kobiety i dwa dla mężczyzny. Prawda jest taka, że bezpieczna ilość jest jeszcze mniejsza. Niedawno przeprowadzono w USA badania (American Journal of Epidemiology, kwiecień 2000), w których wzięto pod lupę alkoholowe nawyki ponad 40 tys. osób. Po analizie badań okazało się, że mniejsze ryzyko przedwczesnej śmierci dotyczy tych, którzy pili mniej niż jeden (kobiety) lub dwa drinki (mężczyźni) dziennie. Warto też pamiętać, że alkohol, oprócz tego, że ma szereg niekorzystnych działań na nasz organizm, jest wysokokaloryczny.
10. Pij dużo wody
Wypijaj co najmniej 1,5 litra wody dziennie. Najlepsza jest niegazowana woda mineralna, ale może być też ostatecznie gazowana (ale tylko na pusty żołądek, gdyż daje wtedy wrażenie sytości, natomiast przy pełnym żołądku zakłóca trawienie).
11. Słuchaj organizmu
Jedz tylko wtedy, kiedy jesteś naprawdę głodna. Musisz nauczyć się odróżniać "głód żołądka" od "głodu emocjonalnego", który każe Ci jeść bez opamiętania. Jeśli dopadnie cię głód – sięgnij po świeże świeże warzywa, owoce, jogurt, kefir itp.