Chrząstki, mięśnie i stawy zużywają się w ciągu życia. Proces ten rozpoczyna się już u dwudziesto-, trzydziestolatków i nasila się z wiekiem. Pojawianiu się zmian zwyrodnieniowych stawów i chrząstek dodatkowo sprzyjają drobne urazy stawów, długotrwałe przeciążenia (w tym otyłość), zniekształcenia narządów ruchu. Do uszkodzenia stawów i chrząstek może dochodzić również przez długotrwałe, jednostajne utrzymywanie tych samych pozycji. Dlatego też osoby spędzające dużo czasu w pozycji stojącej, siedzącej – zwykle w pracy - powinny szczególnie dbać o swoje stawy. Należy co pewien czas poruszać się, zmienić pozycję, a w dalszej perspektywie – zaplanować regularne działania profilaktyczne.
Stawy, bolące mięśnie i kości dokuczają szczególnie osobom starszym. Ich stawy utraciły już swoją elastyczność, chrząstki stawowe starły się, pojawiają się stany zwyrodnieniowe, obrzęki i odczyny zapalne. Odpowiednio wcześnie rozpoczęta profilaktyka może przeciwdziałać takim zmianom – dzięki temu chrząstki i stawy pozostaną sprawne przez długie lata.
Na co powinniśmy zwrócić uwagę w profilaktyce bólu stawów?
Utrzymuj szczupłą sylwetkę
Otyłość wpływa na szybsze „zużywanie się” chrząstek stawowych. Zbędne kilogramy obciążają kręgosłup, biodra, a także kolana. Zachowując właściwą wagę ciała odciążamy stawy i kości, a ból łagodnieje lub całkowicie znika.
Pamiętaj o ruchu
Nasze ciało jest stworzone do ruchu, nie lubi jednostajnych pozycji. Dlatego też osoby prowadzące siedzący tryb życia znacznie częściej narzekają na ból stawów. Decydując się na aktywność fizyczną, pamiętajmy o tym, aby wybrać sport nie obciążający stawów. Dobry wyborem jest pływanie, jazda na rowerze, a także spacery. Każdy ruch pobudza krążenie, odżywia i dotlenia tkanki, wytwarzając endorfiny. Wszystko to wpływa na lepsze samopoczucie, łagodząc bóle, nawet przewlekłe.
Zadbaj o dietę
W diecie powinny się znaleźć w odpowiednich proporcjach produkty zbożowe, warzywa, owoce, wyroby mleczne, jaja, mięso i ryby lub ich zamienniki – fasola, groch, soja, soczewica, oraz tłuszcze. Wybieraj produkty jak najmniej przetworzone, bez konserwantów i barwników, bo związki te nasilają stan zapalny w stawach. Sprzyja temu także jedzenie bogate w tłuszcze nasycone, czyli mięso, wędliny, sery żółte. Korzystnie na stawy wpływa również ograniczenie spożycia mięsa wołowego i wieprzowego, które zawierają dużo histaminy, sprzyjającej chorobom zapalnym. Negatywny wpływ na stawy mogą mieć również szpinak, pomidory czy czekolada. Dieta powinna zawierać duże ilości kwasów omega-3 i omega-6. Regularne spożywanie kwasów omega zmniejsza ból i obrzęki. Ważne jest również ograniczenie soli, która zatrzymuję wodę w organizmie, negatywnie ograniczając poruszanie stawami.
www.zdrowie.fit.pl