Jak twierdzą specjaliści pasożyty jakimi są kleszcze nie przepadają za upałami. Jednak jak podkreślają lekarze zmniejszona przez upały aktywność kleszczy nie zwalnia nas z ostrożności. W trakcie upałów, aby się schronić szukamy cienia. A tam czyhać na nas mogą kleszcze, które nawet w trakcie upałów są groźne w zaciemnionych miejscach.
Jak mówi Anna Bajer z Zakładu Parazytologii Uniwersytetu Warszawskiego, okresem kiedy kleszcze są najmniej aktywne jest zima. Wówczas pasożyty hibernują. Również latem w upalne dni pomiędzy godziną 11 a 17 możemy czuć się bezpieczni.
Jednak nie powinniśmy się zbytnio cieszyć, gdyż kleszcze potrafią przetrwać każdą temperaturę.
Z badań Zakładu Parazytologii Uniwersytetu Warszawskiego wynika, że poniżej 5% kleszczy jest zarażona i może być nosicielami kleszczowego zapalenia mózgu. Znacznie większy odsetek kleszczy może być nosicielami boreliozy, bo aż 20%. Największy odsetek kleszczy, które przenoszą te choroby znajduje się na Wschodzie naszego kraju.
Statystyki Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny alarmują. Ilość zachorowań na choroby odkleszczowe, zwłaszcza boreliozę stale rośnie. Największy odsetek zachorowań przypada na III i IV kwartał. Do czerwca zanotowano już 3 280 przypadków zachorowań na boreliozę.
Kleszcze zapalenie mózgu jest chorobą nieuleczalna, ale jedyną na którą istnieje szczepionka.