Krótkie życie komara
Zanim na świecie pojawiły się istoty ludzkie obecność komarów była już faktem powszechnym, choć dla nas teoria ta wydaje się śmieszna, to my wkroczyliśmy w świat tych owadów.
Stale przybywająca ilości komarów, choć dla nas wydaje się niezrozumiała, jest celowa. Przyroda musi regulować stan łańcucha pokarmowego a komary są jego bardzo ważną częścią. Otóż, gdyby było ich mniej, nie miałyby szans na przetrwanie, a tym samym wiele zwierząt utraciłoby cenny składnik swojej diety. Komary stanowią ważne pożywienie dla ryb, drapieżnych owadów wodnych (na przykład ważek czy chrząszczy żyjących w wodzie) oraz ptaków.
Jedna jaskółka potrafi połknąć tysiące komarów dziennie. Stąd wiec ich ilość musi być stale namnażana zwłaszcza, że komary zarówno samice, jak i samce żyją bardzo krótko, tuż po kopulacji giną (ich średnia długość życia wynosi około 2 tygodnie).
Życiodajna krew
Wiemy już, że to samice komara są niebezpieczne i to one prowadzą wampirze życie, wpuszczając jad oraz zwysysając naszą krew. Dlaczego to robią? Samica musi zdobyć krew od innego organizmu, by mogła wytworzyć w swoich jajnikach jaja. Samice komarów są bardzo zdeterminowane, ponieważ bez zdobytej krwi nie są w stanie się rozmnożyć. Nie tylko krew ludzka jest konieczna komarom do przekazania życia. Samice nie gardzą krwią także innych ssaków, gadów oraz owadów.
Samica składa kilkaset (zwykle około 300) jaj na powierzchni wody. Wyglądają jak małe łódeczki, z których następnie wyskakują larwy i sadowią się tuż pod powierzchnią wody. Mają kształt przecinków i specjalne rurki, którymi oddychają. Żywią się najczęściej bakteriami, pierwotniakami i okrzemkami. Są dość płochliwe. Po przejściu kilku stadiów rozwoju, larwy przekształcają się w poczwarki, by w pełni ukształtowane przyjąć formę tzw. imago.
Samce prowadzą spokojny tryb życia, są dla nas zupełnie niegroźne. Żywią się nektarem z kwiatów, są mniejsze od samic, bardziej delikatne, mają dłuższe odnóża i są zupełnie niegroźne.
Powszechni drapieżcy
Choć w Polsce znajduje się około 47 gatunków komarów, najbardziej dokuczliwymi osobnikami są powszechnie spotykane z rodzaju Aedes - komar leśny oraz Culex – komar brzęczący. Te dwa gatunki najczęściej spotkamy na terenach zalesionych w domowych ogródkach oraz nad wodą.
Wrogowie komarów
Komary nie lubią światła słonecznego oraz suchego powietrza, dlatego tak często atakują w wieczornych porach najczęściejod 18 do 21 oraz nad ranem, kiedy powietrze jest wilgotne i rześkie, zwłaszcza w miejscach o dużym zalesieniu lub w bliskości zbiornika wodnego. Jesienią komary kończą swój zaś te, które narodziły się przed zimą ulegają hibernacji, ich funkcje zostają zatrzymane, a schronieniem mogą być wtedy nasze mieszkania, piwnice, domki letniskowe oraz inne suche miejsca.
Sprawdź jakie choroby wywołują ukąszenia komara
Komar – poznaj swojego drapieżcę
Komary – mali drapieżcy , którzy nawet wytrwałym podróżnikom i urlopowiczom mogą popsuć najbardziej oczekiwany czas wypoczynku. Pomimo naszej szczerej antypatii, okazuje się jednak są one bardzo ważnym ogniwem w łańcuchu pokarmowym a ich istnienie sięga historii, której człowiek jeszcze nie był świadkiem