Na czym polega zabieg liposukcji?
Liposukcja to usuwanie tkanki tłuszczowej z wybranej partii ciała, przy pomocy cienkich metalowych rureczek, tzw. kaniuli. Jednak proces przygotowania tkanki tłuszczowej do odsysania z organizmu może przebiegać na kilka sposobów, które są dostosowywane indywidualnie do pacjenta poddawanego zabiegowi oraz oczekiwanego rezultatu. „W naszych gabinetach oferujemy pacjentkom i pacjentom aż osiem różnych rodzajów liposukcji, które dobieramy indywidualnie podczas konsultacji. Pozwala to osiągnąć najlepsze rezultaty przy określonych predyspozycjach danego organizmu: metoda, która sprawdziła się u jednej osoby, może dać mniej spektakularne efekty u innej” – mówi dr Tomasz Kłos chirurg z Centrum Liposukcji.
Klasyczna liposukcja polegała na wprowadzeniu kaniuli do rozdrobnionej tkanki tłuszczowej i podłączeniu jej do specjalnego aparatu wytwarzającego ujemne ciśnienie, powodujące odsysanie. Wymagała narkozy, często była dla pacjentów nieprzyjemnym wspomnieniem oraz niosła ze sobą wysokie ryzyko powikłań. Liposukcja wibracyjna - będąca współczesną i znacznie łagodniejszą odmianą powyższej - opiera się z kolei na ruchu kaniuli przód-tył, co ułatwia uwalnianie komórek tłuszczowych z otaczających tkanek, pozwalając na ich łatwiejsze odsysanie.
Bardziej zaawansowane techniki, np. Vaser-Lipo (liposukcja wspomagana ultradźwiękami), Slim-Lipo, (liposukcja wspomagana laserem), pozwalają nie tylko na pozbycie się tkanki tłuszczowej nagromadzonej w konkretnym miejscu, ale też uzyskanie dodatkowych korzyści. Jest to np. zwiększenie napięcia skóry i ujędrnienie obszaru poddanego zabiegowi, co idealnie sprawdza się u osób z wiotką skórą albo jej nadmiarem.
Inną możliwością, jaką daje nowoczesna technika zabiegowa, jest przeszczep odessanego tłuszczu, np. do piersi, pośladków, a nawet do wybranych fragmentów twarzy, w celu jej wymodelowania czy redukcji zmarszczek. Najlepiej sprawdzają się tu: Body Jet (liposukcja wspomagana płynem pod ciśnieniem) i Vaser-Lipo. „Pacjentki bardzo często korzystają z tego rodzaju liposukcji, bowiem przy jednym zabiegu mają szansę pozbyć się tkanki tłuszczowej z niepożądanego obszaru swojego ciała i przenieść ją w inny. Przeszczep własnego tłuszczu jest jedną z najciekawszych i najbezpieczniejszych metod powiększania piersi, pośladków, modelowania twarzy czy rewitalizacji skóry, np. dłoni" – tłumaczy dr Tomasz Kłos - chirurg z CentrumLiposukcji.pl
Czy to bezpieczne?
W związku z tym, że liposukcja jest zabiegiem chirurgicznym, powinna być przeprowadzana wyłącznie przez lekarza i w odpowiednich warunkach. Mimo że nowoczesne zabiegi są nieporównywalnie delikatniejsze (małoinwazyjne) od tych sprzed kilkunastu lat, nadal mówimy o usuwaniu własnej tkanki, a to wymaga specjalistycznej wiedzy, popartej doświadczeniem.
Przed zabiegiem konieczne są badania i pozytywnie przejście konsultacji. Jeśli nie ma przeciwwskazań, można poddać się liposukcji, która trwa (w zależności od wielkości obszaru i ilości okolic poddawanych zabiegowi) od 30 minut do 3 godzin. Znieczulenie stosowane podczas zabiegu jest dwojakie: po pierwsze, obszar poddawany odsysaniu tłuszczu jest znieczulany płynem tumescencyjnym, co niweluje ból w trakcie zabiegu, a po drugie - dożylnie podawane są leki sedacyjne, eliminujące napięcie czy strach i wywołujące senność. Sedacji nie można w żadnym wypadku utożsamiać z narkozą, podczas której pacjent jest nieprzytomny.
Takie połączenie gwarantuje wysoki komfort dla pacjenta i maksymalne bezpieczeństwo zabiegu. Bezpośrednio po nim można wrócić do domu, ale powrót do pełnej aktywności jest możliwy dopiero po ok. 1-3 tygodniach rekonwalescencji.
Kto może się poddać liposukcji?
Odsysanie tkanki tłuszczowej nie jest zabiegiem skierowanym wyłącznie do osób z nadwagą, ponieważ nie jest to metoda odchudzania, ale pozbycie się kilku litrów tłuszczu, może pozytywnie wpłynąć na nasz metabolizm.
Przy pomocy liposukcji da się natomiast w trwały sposób wymodelować sylwetkę. Liposukcja okazuje się także niezastąpiona w przypadku tych osób, u których tkanka tłuszczowa gromadzi się nadmiernie np. na brzuchu, w obrębie ud czy talii, a także piersi u mężczyzn (ginekomastia tłuszczowa) i jest oporna na wszelkie inne metody jej redukcji. „Poddawanie się liposukcji nie jest domeną osób otyłych. Naszymi pacjentkami bardzo często są panie szczupłe, które mają problem z tkanką tłuszczową nagromadzoną np. tylko w okolicach brzucha czy talii. W związku z tym, że ani dieta, ani żadne ćwiczenia nie pomagają w jej spaleniu – decydują się na zabieg liposukcji. Mamy również pacjentki, które chcą np. zmniejszyć obwód ud i pozyskaną tkankę tłuszczową przeszczepić do piersi. Zabiegi liposukcji przeprowadzamy także u mężczyzn, na niemal wszystkich partiach ciała narażonych na nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej” – mówi dr Tomasz Kłos - chirurg z Centrum Liposukcji.
Cena za efekt
Czy wystarczy jeden zabieg, by móc cieszyć się mniejszą objętością ud, smukłą talią, płaskim brzuchem, a nawet mocno ujędrnioną skórą i większym biustem? Wszystko zależy od stanu wyjściowego i naszych oczekiwań. Metody i techniki stale ulegają udoskonaleniu, ale i one mają swoje ograniczenia.
Pierwsze efekty widać bezpośrednio po zabiegu, ale finalny rezultat osiąga się po upływie 6-12 miesięcy, kiedy ciało jest w pełni wygojone, a okolica poddawana liposukcji - całkowicie zregenerowana. W tym okresie ważne jest dbanie o ciało, wykonywanie masaży i innych wspomagających rekonwalescencję zabiegów. Można także ćwiczyć, wzmacniać mięśnie, aby dodatkowo spotęgować efekt zabiegu.
W zależności od tego, jaki obszar będzie poddany zabiegowi, czy będzie to jedna, czy kilka okolic, czy jednocześnie wykonywany przeszczep tłuszczu do innych partii ciała, koszt liposukcji może się zmieniać. W największych miastach Polski ceny zaczynają się od ok. 4000 zł (liposukcja podbródka), a kończą nawet na kilkunastu tysiącach złotych (liposukcja brzucha w Warszawie).
Liposukcja to najskuteczniejszy sposób na pozbycie się tkanki tłuszczowej opornej na diety, ćwiczenia czy inne metody modelowania sylwetki. To także możliwość ujędrnienia skóry i przeszczepu komórek tłuszczowych (adipocytów) tam, gdzie są bardziej pożądane, np. do piersi, twarzy czy w pośladki. Zanim jednak zapadnie decyzja o poddaniu się zabiegowi, warto wybrać właściwą klinikę by mieć pewność, że liposukcja będzie przeprowadzona przez specjalistę, przy użyciu nowoczesnego sprzętu i metod oraz z zachowaniem najwyższych standardów medycznych. Wszystko po to, żeby finalny efekt był zgodny z oczekiwaniami i wart zainwestowanych funduszy.
Przykładowe efekty i zdjęcia przed i po liposukcji również można zobaczyć na stronie Centrum liposukcji Warszawa, Józefów.