1) Ścisz głos
Unia Europejska ostrzega, że zbyt głośne słuchanie muzyki z odtwarzacza elektronicznego, takiego jak mp3 czy telefon komórkowy, może przyczynić się nawet do całkowitej utraty słuchu. Z szacunkowych danych UE wynika, że zagrożonych jest nawet 10 mln nastolatków. Niebezpieczeństwo rośnie, gdy taka osoba przez ostatnie 5 lat słuchała muzyki głośniejszej niż 89 decybeli przez minimum 5 godzin w tygodniu.
– Naczynia włoskowate, wyspecjalizowane zakończenia nerwów usznych leżące w uchu wewnętrznym mogą być „zatrzęsione” na śmierć przez natężenie głosu, do którego odbioru nie zostały zaprojektowane – mówi dr Bernadine Healy, kardiolog oraz była szefowa Amerykańskiego Czerwonego Krzyża i Narodowego Instytutu Zdrowia.
Jak ustrzec się przed niebezpieczeństwem? Wystarczy, że ściszysz swój odtwarzacz tak, by ludzie obok ciebie nie słyszeli, jakiej muzyki słuchasz.
2) Skup się na pisaniu SMS-ów
Każdy zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa płynącego z pisania SMS-ów podczas prowadzenia samochodu. Mimo, to na ulicach często widzi się kierowców z telefonem w dłoni i słuchawką przy uchu.
[-------]
Ryzyko nie znika nawet po wyjściu z auta. Lekarze coraz częściej informują o przypadkach potrąceń pieszych, którzy nie patrząc przed siebie weszli na ulicę lub rowerzystach, którzy doznali upadku podczas pisania SMS-a.
Każdy z nas może spacerować i rozmawiać przez telefon, ale pisanie wiadomości tekstowych angażuje także zmysł wzroku, a w efekcie przemieszczamy się jak niewidomi. Aby uniknąć ryzyka zatrzymaj się i spokojnie dokończ pisanie.
3) Odpocznij od SMS-ów i zacznij ćwiczyć
Co szósta osoba w wieku 16-24 lat czuje dyskomfort dłoni podczas pisania wiadomości tekstowych. Niedyspozycja związana z nadwerężeniem mięśni może skończyć się nawet koniecznością zabiegów fizykoterapii.
Z badań sieci Virgin Mobile wynika, że z powodu SMS-ów na bolesne kontuzje cierpi co roku 3,8 mln nastolatków. Najwytrwalsi amatorzy wysyłania wiadomości skarżą się na stały ból kciuka i całego nadgarstka.
Częste pisanie na małych klawiaturach telefonów komórkowych nie sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu dłoni. Aby uniknąć bolesnych konsekwencji rozruszaj nadgarstek i palce, najlepiej w czasie treningu całego ciała.