Pod względem toksyczności nikotyna dorównuje kwasowi pruskiemu, a przewyższa nawet koniinę zawartą w szczwole plamistym, z którego sok posłużył do stracenia Sokratesa. Dym papierosowy ma również bardzo niekorzystny wpływ na urodę. Dermatolodzy mówią wręcz o "tytoniowej twarzy" - jest ona niedotleniona, cera staje się coraz bledsza i szara. Zapalenie papierosa powoduje bowiem skurcz naczyń krwionośnych skóry utrzymujący się do 90 minut. Skóra palacza staje się cienka i pomarszczona. Papierosy stoją także za pękającymi naczyńkami, krostami i ropnymi wypryskami na skórze.
No i wreszcie papierosy wpływają koszmarnie na naszą kondycje. Zadyszka po przebiegnięciu kilkunastu metrów, uderzenia gorąca, wieczne uczucie zmęczenia, bóle głowy – to tylko niektóre z dolegliwości, na które uskarżają się palacze.
Rzucenie palenia może początkowo spowodować dolegliwości, zwłaszcza jeśli paliłeś przez dłuższy czas. Ale już po 72 godzinach od ostatniego papierosa zmniejszy się skurcz oskrzeli i poprawi się oddech, a po dwóch tygodniach polepszy się kondycja fizyczna. Po kilku miesiącach poprawi się wydolność układu oddechowego i ustąpi kaszel. Poprawi się smak i węch. Wyraźnie poprawi się też twoja kondycja i samopoczucie, zwłaszcza jeśli będziesz prowadził aktywny tryb życia. A co najważniejsze: zmniejszy się ryzyko zawału serca i chorób płuc.
Już kilka dni po rzuceniu palenia poczujesz się lepiej. |
Okres przejściowy po odstawieniu papierosów, jest jednak dość trudny. Mogą tu pomów preparaty pomagające w rzucaniu palenia, które złagodzą odczuwany przez organizm głód nikotynowy – mogą to być np. plastry, gumy do żucia, czy pastylki. Warto poradzić się farmaceuty przed ich zażyciem.
Najgorzej jest zacząć walkę z nałogiem. Poniżej przedstawiamy więc kilka porad, które mogą pomóc w rzuceniu palenia
[-------]
- Wyznacz konkretny dzień rzucenia palenia. Mogą to być np. twoje urodziny, rocznica ślubu – cokolwiek. Najlepiej, by ten dzień przypadał w ciągu najbliższych dwóch tygodni.
- Nie walcz z nałogiem sam. Powiadom o swoim zamiarze swoich znajomych, kolegów z pracy i członków rodziny. Poproś o ich zrozumienie i wsparcie. Pomogą ci, gdy dopadnie cię ochota na papierosa.
- Schowaj albo najlepiej wyrzuć papierosy, popielniczkę, zapalniczkę oraz inne przedmioty, kojarzące ci się z paleniem.
- Jedz dużo warzyw i owoców, unikaj słodyczy, ogranicz ilość spożywanego mięsa. Pij dużo płynów, najlepiej niegazowaną wodę i soki owocowe, mleko. Pomoże ci to uniknąć nadwagi. Ogranicz też picie mocnej kawy i alkoholu – z nimi często kojarzy się palenie.
- Dużo śpij. Dzięki temu wypoczniesz, zregenerujesz się i zmniejszy się ochota na sięgnięcie po papierosa.
- Palenie to w dużej mierze szereg ruchów i wyuczony rytuał. Jeśli więc najdzie cię ochota na papierosa – zajmij czymś swoje ręce, np. baw się spinaczem, czy ołówkiem. Możesz też żuć gumę lub jeść cukierki (ale bez cukru by uniknąć przybierania na wadze).
- Zorganizuj sobie wolny czas. Zapisz się na siłownie, na karate, chodź do kina, na spacery itp. Postaraj się by twój organizm „zapomniał” o papierosach
- Unikaj papierosowego dymu – staraj się omijać palarnie, puby, wagony dla palących itp. Pokusa bywa tak silna, że nawet ludzie, którzy nie palili przez kilka lat potrafią się wciągnąć na powrót w nałóg pod wpływem impulsu. Zamiast pubów i zadymionych lokali wybieraj raczej świeże powietrze lub miejsca wolne od papierosów.
- Prowadź aktywny tryb życia, uprawiaj sport. Poczujesz się lepiej i wzmocnisz swoje serce osłabione papierosami.
Na rzucanie palenia nigdy nie jest za późno. Twój organizm może się zregenerować i przynajmniej częściowo zniwelować szkody spowodowane przez nałóg. Im wcześniej rzucisz, tym lepiej.