Siłownia i ryzyko zdrowotne z nią związane

Uważa się, iż wykonywanie ćwiczeń fizycznych wpisane jest w zdrowy tryb życia. Oczywiście jest to prawda, aczkolwiek jedynie w przypadku, gdy przestrzega się pewnych zasad. Trening siłowy wymaga odpowiedniej techniki, ponieważ źle wykonywane ruchy z dużym obciążeniem potrafią zniszczyć stawy. Dochodzi do bardzo dużych przeciążeń oddziałujących na chrząstkę stawową, dlatego ruch powinien być wykonywany w odpowiednim zakresie. Częstym błędem początkujących bywa przekraczanie zdrowego zakresu ruchu, co powoduje uszkadzanie struktur znajdujących się w sąsiedztwie stawu. Następnie dochodzi do powstawania dolegliwości bólowych, które to wymuszają wykonywanie patologicznych ruchów jeszcze bardziej obciążających stawy. Dlatego istotne jest prawidłowe wykonywanie ćwiczeń. Na początku swojej przygody z siłownią warto zainwestować w spotkanie z trenerem personalnym, który zadba o technikę wykonywania ćwiczeń.
2019-04-11 00:00
Udostępnij
Siłownia i ryzyko zdrowotne z nią związane

Dlaczego odpoczynek jest ważny?

Wiele osób wychodzi z założenia, że im częstszy jest trening, tym większe są przyrosty mięśniowe. Ten pogląd nie jest w pełni poprawny, a dokładniej - niekompletny. Poprzez wykonywanie ćwiczeń z obciążeniem dochodzi do mikrourazów w obrębie mięśnia i ścięgien, co wywołuje kaskadę procesów naprawczych i odbudowę tkanki mięśniowej. Prawdziwy wzrost mięśnia odbywa się podczas regeneracji. Zbyt częsty trening bez odpowiedniego odpoczynku powoduje wzrost mikrourazów i osłabia mięsień, co następnie wywołuje kontuzje. Należy pamiętać, iż mięśnie są dynamicznymi stabilizatorami dla stawów, dlatego w przypadku ich uszkodzenia bardzo łatwo przekroczyć poprawny zakres ruchu i uszkodzić staw.

Niewidoczne zagrożenia dla zdrowia człowieka

Należy zwrócić uwagę na fakt, iż na siłownię uczęszcza mnóstwo osób w trakcie całej doby. Wszyscy ludzie dotykają tych samych urządzeń, korzystają ze wspólnej szatni i pryszniców. Niesie to ze sobą ogromne ryzyko zakażeń skóry. Coraz częściej spotykamy się z zaleceniami, aby dezynfekować maszyny przy pomocy środków udostępnionych przez siłownię lub korzystać ze swoich ręczników częściowo izolujących nas od siedziska. Jednakże nie jest możliwe, aby dokładnie i odpowiednio często dezynfekować podłogę w szatni i przy prysznicach. Wilgotne środowisko sprzyja szerzeniu się infekcji grzybiczych, które są częstą zmorą ludzi uprawiających sport - w szczególności postać międzypalcowa.

Skuteczne środki na dermatofity

Najważniejsze jest, aby unikać chodzenia boso na siłowni i w innych miejscach, gdzie uczęszczają obcy ludzie. Jednakże w przypadku zainfekowania swoich stóp, należy wybrać odpowiedni środek do zwalczenia choroby. Wysoką skutecznością odznacza się bifonazol, który znajdziemy w leku dostępnym bez recepty o nazwie Canespor. Krem należy nałożyć raz dziennie na zmienioną chorobowo skórę i wetrzeć. Terapia najczęściej trwa około dwóch do trzech tygodni. Ważne, aby w trakcie leczenia zdezynfekować swoje obuwie. Do tego celu warto zaopatrzyć się w formalinę lub oddać swoje rzeczy firmie specjalizującej się w odkażaniu rzeczy.