Jak podaje naukowo-medyczne pismo „Hypertension”, udowodniono to podczas buraczanego eksperymentu w London School of Medicine oraz Peninsula Medical School. Badanie przeprowadzone na grupie ochotników, którym podano sok warzywny do picia, wykazało, że już po godzinie ich ciśnienie znacznie się zmniejszyło. Spadek nasilał się nawet po kilku godzinach.
Co ma takie właściwości?
Takie a nie inne działanie soku z buraków przypisuje się azotanom. Azotany pod wpływem bakterii zawartych w ślinie przekształcają się w azotyny. Azotyny ze śliną trafiają do żołądka, gdzie pod wpływem kwasu solnego powstaje tlenek azotu. Część azotynów przedostaje się bezpośrednio do krwioobiegu.
Azotany znajdują się także w zielonych warzywach liściastych a więc szczawiu, sałacie, kapuście.
Nie tylko ciśnienie
Picie soku z buraków zalecane jest także podczas przeziębienia. Sok z buraków swoje lecznicze działanie zawdzięcza witaminie C i B1. Ma także cenne makro- i mikroelementy: jest bogaty w wapno, magnez, sód i potas. Ułatwia wydalanie kwasu moczowego z organizmu, wpływa korzystnie na procesy metaboliczne, pomaga usprawnić krwioobieg. Regularne picie zmniejsza ryzyko choroby wieńcowej, udaru mózgu.
A czy ty kontrolujesz swoje ciśnienie? Nadciśnienie to problem globalny, cierpi na nie około 25 procent ludności świata, zaś w Polsce – niemal 30 proc. dorosłych. Żeby wiedzieć, czy jesteś w tych 30 procentach, musisz się badać.
www.fit.pl