Większość ludzi na świecie spędza wolny czas na oglądaniu telewizji. Siedzenie przed telewizorem to wciąż najpopularniejsza rozrywka nie tylko Polaków. Europejczycy poświęcają na nią 40% wolnego czasu. Jeszcze więcej, bo 50% tracą Australijczycy, czyli około 3-4 godziny. Rekordzistami są jednak Amerykanie, którzy przed telewizorem spędzają ponad 6 godzin. Wystarczy spojrzeć na mieszkańców USA, by przekonać się jak takie „hobby” wpływa na wygląd i zdrowie.
Frank Hu i Anders Grontved z Harvard School of Public Health przeanalizowali wyniki badań robionych w latach 1970 – 2011, w których porównywano zależność między oglądaniem telewizji, a występowaniem cukrzycy typu 2 i choroby wieńcowej. Okazało się, że już spędzanie przed telewizorem dwóch godzin dziennie zwiększa ryzyko wystąpienia tych chorób, a dłużej niż 3 godziny ryzyko przedwczesnej śmierci.
Badacze odnaleźli też pewną regularność. Każde dodatkowe dwie godziny przed telewizorem zwiększają ryzyko zachorowania na cukrzycę o 20%, na chorobę wieńcową o 15%, a ryzyko przedwczesnej śmierci o 13%.
Dlaczego oglądanie telewizji działa negatywnie na nasze zdrowie?
Zwykle czas przed telewizorem spędzamy na siedząco, pojawia się więc znany towarzysz siedzącego trybu życia – otyłość. To ona jest przyczyną wielu groźnych chorób. Dlatego zamiast zasiadać do kolejnego serialu, lepiej wyjść na zewnątrz i po prostu pobiegać. Korzyść dla zdrowia bezsprzecznie większa.
www.zdrowie.fit.pl