Zaledwie co trzeci Polak regularnie poddaje się badaniom profilaktycznym.

Choć Polacy najbardziej obawiają się chorób nowotworowych, wielu nie docenia znaczenia profilaktyki, która odgrywa kluczową rolę w skutecznym leczeniu raka. Z badań "Polki i Polacy a choroby i zdrowie" wynika, że niski poziom uczestnictwa w badaniach profilaktycznych jest głównie wynikiem przekonań oraz braku wiedzy, a nie trudności z dostępem do badań. Kampania PZU "Nie gadaj, tylko się zbadaj" ma na celu zachęcenie do regularnych badań oraz promowanie zdrowego stylu życia.
Aleksandra Załęska
2024-10-07 10:12
Udostępnij
Zaledwie co trzeci Polak regularnie poddaje się badaniom profilaktycznym.

– Postęp w leczeniu nowotworów jest ogromny. W ciągu ostatnich dziesięcioleci wprowadzono wiele nowych technik chirurgicznych, metod radioterapeutycznych oraz terapii systemowych, takich jak leczenie ukierunkowane molekularnie i immunoterapia – mówi dr hab. n. med. Beata Jagielska, dyrektorka Narodowego Instytutu Onkologii.

Współczesna onkologia coraz częściej korzysta z terapii celowanych, indywidualnie dopasowanych do każdego pacjenta, a immunoterapia nowotworów aktywuje naturalną odporność organizmu. Dodatkowo, dostęp do nowoczesnych terapii się poprawia, a na listy refundacyjne w 2024 roku trafiły nowe terapie dla pacjentów z zaawansowanym czerniakiem, rakiem szyjki macicy czy rakiem płuca.

– W przypadku nowotworów we wczesnym stadium kluczową rolę odgrywa profilaktyka, zwłaszcza w przypadku raka piersi, jelita grubego i szyjki macicy. Wczesne wykrycie umożliwia często wyleczenie za pomocą samej chirurgii, a profilaktyka pozwala na usunięcie zmian przednowotworowych – dodaje dr Jagielska.

Z badań wynika, że mimo strachu przed nowotworami, wielu Polaków nie wykonuje regularnych badań. Zaledwie 31% kobiet uprawnionych do mammografii skorzystało z niej, a jedynie 11,36% wykonało cytologię. Raport Stowarzyszenia Sarcoma wskazuje, że 39% Polaków nie jest świadomych, że profilaktyczne badania wykrywające nowotwory są bezpłatne. Co więcej, 64% badanych nie wykonuje regularnych badań profilaktycznych, a co piąty Polak nie wierzy, że profilaktyka może uratować życie.

Aby to zmienić, PZU organizuje kampanię edukacyjną "Nie gadaj, tylko się zbadaj", promującą profilaktykę onkologiczną. W ramach kampanii PZU przekaże kilka tysięcy zaproszeń na Roczny Bilans Zdrowia, czyli kompleksowe badania obejmujące m.in. wywiad zdrowotny, ocenę czynników ryzyka i zalecenia dotyczące zdrowego stylu życia.

Profilaktyka zdrowotna, szczególnie roczny bilans zdrowia, jest kluczowa w wykrywaniu zagrożeń zdrowotnych na wczesnym etapie. W 2022 roku nowotwory były drugą najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce, odpowiedzialną za 24% wszystkich śmierci. Styl życia, który obejmuje dietę, aktywność fizyczną, używki i warunki środowiskowe, ma ogromny wpływ na ryzyko zachorowania na raka – podkreśla dr n. med. Igor Radziewicz-Winnicki.