Czosnek
Czosnek stosowany w kuchni służy jako przyprawa, ale świetnie sprawdza się też jako konserwant żywności i lekarstwo. W polskiej kuchni stosowany od wieków. Babcie leczyły nim przeziębienia, konserwowały żywność. Pięknie się prezentuje zapleciony w warkocze.
Związki czynne zawarte w czosnku mają silne działanie bakteriobójcze i to w bardzo niewielkich stężeniach, niszcząc grzyby i pierwotniaki.
Pogromca bakcyli
Spożywany doustnie niszczy drobnoustroje przewodu pokarmowego, a jeszcze silniej układu oddechowego. Czosnek posiada zdolność obniżania ciśnienia tętniczego krwi, działa przeciwmiażdżycowo. Na żołądek i wątrobę działa pobudzająco, zwiększa ilość wydzielanego soku żołądkowego i żółci, co poprawia trawienie, zapobiega wzdęciom i reguluje przemianę materii. Znosi kolki, bóle głowy i brzucha oraz oczyszcza krew.
Co się jada?
W celach leczniczych wykorzystuje się świeże cebulki czosnku, nalewki, wina i napary. Świeże ząbki czosnku ściera się, kroi lub miażdży, spożywa z dodatkiem mleka, miodu lub cytryny. Jako przyprawę można stosować suszony czosnek granulowany. Przeciwwskazaniem do stosowania czosnku są ostre nieżyty żołądka i jelit, skłonność do niskiego ciśnienia krwi oraz okres karmienia piersią.
W całości lub zgnieciony
Nierozdrobnione ząbki czosnku mają słaby zapach, który nasila się nieznacznie po pokrojeniu na plasterki. Ale po posiekaniu lub zgnieceniu czosnek wydziela bardzo intensywny aromat z długo utrzymującym się posmakiem. Należy pamiętać, że nawet niewielka ilość czosnku silnie wpływa na smak potrawy. Podczas smażenia nie wolno dopuścić żeby czosnek zbrązowiał, ponieważ wówczas gorzknieje.
[-------]
Przyprawa i konserwant
Czosnek stosowany w kuchni służy jako przyprawa, ale świetnie sprawdza się też jako konserwant żywności. Dodany do zalewy zapobiega psuciu się mięsa, przetworów warzywnych. Dodatek czosnku do pieczenia mięsa, ryb, warzyw, znacznie wzbogaca aromat potrawy. Bardzo dobrze komponuje się z serem białym, pomidorami, ogórkiem, sałatą, papryką, deepem jogurtowym typu „tzatziki”. Masło czosnkowe jest klasycznym dodatkiem do ślimaków, skorupiaków i filetów rybnych.
Postrach wampirów i demonów
W Starożytności wierzono, że czosnek podnosi ducha, dodaje sił i odwagi. Budowniczowie egipskich piramid otrzymywali czosnek podczas pracy. Znaleziono go również w grobowcu młodego faraona Tutenchamona. Rzymscy robotnicy i żołnierze żuli czosnek, szczególnie przed bitwą, gdy mieli walczyć wręcz. Słowianie twierdzili, że chroni przed ukąszeniami żmii. W Chinach czosnek z cukrem i olejem był stosowany do usuwania zmęczenia po bardzo ciężkiej pracy. W mitologii chińskiej czosnek uważano za roślinę mogąca odwrócić „złe oko” – symbol nieszczęścia i niedoli. W Afryce rybacy smarując swe ciała czosnkiem zabezpieczali się przed krokodylami. Według jednej z arabskich legend czosnek wyrósł na odcisku jednej łapy szatana, gdy przyszło mu opuszczać raj. W Polsce, do dziś, bukiety kwitnących roślin wieszana się w oknach, by odpędzać demony i wampiry.
Jak oczyścić oddech?
Dawniej żeby zniwelować ostry zapach czosnku botanik angielski Culpeper proponował żucie kminku i zielonej fasoli. Współczesne – równie skuteczne – metody są dwie. Jedna – bardziej drastyczna – to wypicie kilku kieliszków czerwonego wina. Druga polega na zjedzeniu świeżej natki pietruszki lub listków mięty, tymianku, czy selera.
Nasza rada:
100g czosnku rozdrobnić i zalać 0,5l spirytusu. Odstawić na tydzień w ciepłe miejsce. Pić po 20-30 kropli 2-3 razy dziennie przy zaburzeniach żołądkowych, infekcjach dróg oddechowych, katarach, miażdżycy i nadciśnieniu tętniczym.
Aleksandra Czarnewicz - Kamińska
www.fit.pl