Z dietetyczkami Poradni Dietetycznej Fit.pl - dr Aleksandrą Czarnewicz-Kamińską i dr Joanną Walczak rozmawiamy o dietach sezonowych, odchudzaniu i skutecznym wybraniu diety
fit.pl
2012-10-23 00:00
Udostępnij
Sukces w odchudzaniu? Zmiana nawyków żywieniowych!
sylwtka wiosna2Czy sezonowe odchudzanie ma wpływ na nasz organizm?

Aleksandra Czarnewicz-Kamińska: Każda próba odchudzania ma wpływ na organizm. Każdą kolejną on zapamiętuje, dlatego tresowanie organizmu częstymi próbami schudnięcia powoduje obniżenie podstawowej przemiany materii (PPM), przez co kolejna próba zrzucenia kilogramów jest trudniejsza od poprzedniej.

Joanna Anna Walczak: Tak więc, jeśli się odchudzać to najlepiej raz, a skutecznie i na zawsze :)

Jak wybrać najbardziej odpowiednią metodę odchudzania?

AC-K: Przede wszystkim nie warto odchudzać się na własną rękę. Należy podejść do tematu odpowiedzialnie i przeprowadzić proces redukcji masy ciała pod okiem profesjonalnego dietetyka.

JAW: Profesjonalista z pewnością dołoży wszelkich starań, aby dieta była nie tylko niskokaloryczna, ale dopasowana do naszych preferencji żywieniowych i dotychczasowych przyzwyczajeń.

Jaką rolę w procesie odchudzania odgrywają motywacja i cele? Czy istnieją skuteczne metody, dzięki którym możemy cieszyć się piękną figurą cały rok?

JAW: Należy zwrócić uwagę, że osoby, które chcą schudnąć często stawiają sobie zbyt wygórowane i nierealne do osiągnięcia cele. Nie powinno się liczyć na szybkie efekty, bo tempo chudnięcia uzależnione jest nie tylko od naszej woli, ale też możliwości organizmu. Jeśli chodzi o motywację to dobrze byłoby, aby jej źródłem była nie tylko wizja zgrabnej sylwetki, ale też poprawa stanu zdrowia czy lepsze samopoczucie.

AC-K: Tak czy inaczej motywacja jest niezbędna, bo jeśli komuś nie zależy na odchudzaniu, nigdy nie schudnie. Zaś skuteczną metodą na dobry wygląd i samopoczucie jest na pewno zdrowe i racjonalne ożywianie na co dzień – to pierwszy klucz do sukcesu.

Większość diet wymaga poświęcenia czasu na przygotowanie specjalnych posiłków. Co zrobić w przypadku, gdy ktoś dużo pracuje i nie ma na to czasu?

AC-K: Jeśli podejmujemy pracę z dobrym dietetykiem, to jego zadaniem jest zoptymalizowanie charakteru diety do potrzeb pacjenta. Nie ma wówczas mowy o daniach pracochłonnych. Dobry dietetyk wie, jak prowadzić pacjenta właściwie, a przy tym zminimalizować czas przygotowywania posiłków. Nie ma mowy o wielkich krewetkach zapiekanych pod beszamelem, czy wykwintnych naleśnikach z farszem truflowym – takie potrawy serwują poradnie dietetyczne, które cierpią na przerost formy nad treścią.

JAW: Przygotowanie posiłków w czasie odchudzania nie powinno zajmować więcej czasu niż przed przejściem na dietę. W sklepach można dostać wiele produktów, z których można szybko przygotować zdrowe i niskokaloryczne dania. Trzeba tylko wiedzieć, co wybierać. Poza tym lokale gastronomiczne, chcąc sprostać oczekiwaniom wymagających klientów, coraz częściej wzbogacają swoją ofertę w potrawy, które mogą być bez wyrzutów sumienia spożywane przez osoby będące na diecie.

Co zrobić kiedy nasz nieregularny tryb życia, praca, pośpiech sprawiają że jemy to co aktualnie mamy „pod ręką”?

AC-K: Zmienić nawyki – innej rady nie ma. Żywienie, jak każdą inną czynność podejmowaną w jakimś celu, trzeba zaplanować od A do Z.

JAW: Stresujący tryb życia sprzyja nieregularnym posiłkom i niewłaściwym nawykom żywieniowym. W takiej sytuacji warto zadbać o posiłki w pracy oraz o to, aby zawsze mieć „pod ręką” zdrowe przekąski np. owoce suszone, orzechy, wafle ryżowe.

Jakie są główne błędy osób, które walczą z nadwagą samodzielnie?

JAW: Osoby, które samodzielnie decydują się na walkę z nadwagą zwykle zbyt dużą uwagę przywiązują do diety, niedoceniają natomiast ważnej roli aktywności fizycznej. Regularne treningi pomagają na szybsze i efektywniejsze odchudzanie, poprawiają skład ciała i zapobiegają tzw. efektowi jo-jo. Częstym błędem jest również wiara w to, że istnieje jakaś cudowna metoda odchudzania, która jest skuteczna, szybka i dobra dla każdego.

AC-K: Ja zawsze powtarzam, że dieta, jak dobra sukienka, musi być skrojona na miarę. Nie ma diet uniwersalnych, które pasują dla każdego. Różnimy się płcią, wiekiem, wzrostem, masą ciała, trybem pracy, aktywnością fizyczną, cierpimy na różne choroby, przyjmujemy leki – jakim cudem dieta z gazety ma zadziałać na każdego z nas?

 [-------]

Czy zima to dobry okres na odchudzanie? Z jednej strony wiemy, że organizm spala więcej kalorii, żeby ogrzać ciało. Z drugiej strony często ulegamy pokusom na gorący i tłusty posiłek, chętniej jemy słodycze, dodatkowe fałdki tłuszczu i tak są niewidoczne pod warstwą ubrań. No więc jak to jest z tą zimą?

AC-K: Hmmm… zimą faktycznie trudniej zrzucić kilogramy, bo organizm broni się przed utratą tkanki tłuszczowej, bo ta niezbędna jest do zachowania stałej temperatury ciała. Ale po zimie następuje wiosna – a to doskonały moment na podjęcie odchudzania.

JAW: Jeśli jednak zdecydujemy się rozpocząć odchudzania zimą, zadbajmy, aby w naszym codziennym menu był przynajmniej jeden ciepły posiłek i gorące napoje (herbata, napary owocowo-ziołowe).

A teraz najczęściej zadawane pytanie: „ Ile czasu zajmuje odchudzanie?”

JAW: Przyjmuje się, że w ciągu tygodnia ubytek masy ciała powinien wynosić 0,5-1 kg. Szybsze tempo odchudzania może sprzyjać niedożywieniu i być niebezpieczna dla zdrowia.

AC-K: Odchudzanie to proces bardzo różnie określony czasem. Generalnie odchudzanie trwa do momentu, w którym pacjent osiągnie zamierzoną masę ciała.

A co się stanie jeśli komuś, od czasu do czasu, zdarzy się nie przestrzegać diety?

AC-K: Nic się nie stanie. Najwyżej będzie tracił kilogramy wolniej.

JAW: Jest wręcz mało prawdopodobne, żeby ktoś przetrwał cały okres odchudzania bez żadnych wpadek. Każdy ma prawo do chwili słabości, byleby nie zdarzały się one zbyt często.

W sklepach, w aptekach dostępnych jest wiele preparatów wspomagających odchudzanie. Czy stosując je faktycznie można schudnąć?

AC-K: Bywa różnie, choć ja uważam, że schudnąć można tylko stosując dobrą dietę redukcyjną. Takie preparaty nie odchudzą same z siebie, mogą natomiast poprawić samopoczucie, pozbyć się nadmiaru wody przy skłonności do obrzęków, czy hamować uczucie głodu.

JAW: Większość środków wspomagających odchudzanie, jeśli w ogóle działa, to daje znacznie słabszy efekt w porównaniu z tym, jaki można osiągnąć stosują niskokaloryczną dietę i uprawiając ćwiczenia fizyczne.

Czy wybór diety nie powinien być poprzedzony wyborem zestawu ćwiczeń? Czy każdej diecie nie powinny zawsze towarzyszyć ćwiczenia?

AC-K: Aktywność fizyczna w parze z dietą odchudzającą znacznie podnosi efektywność całego procesu. Kilogramy spadają szybciej, a sylwetka ulega rzeźbieniu. To doskonałe połączenie.

Jak uniknąć efektu jo-jo po zrzuceniu kilku kilogramów?

AC-K: Nigdy nie wracać do dawnych nawyków :)
JAW: I pamiętać o treningach :)

www.poradniadietetyczna.fit.pl