Europejski rynek fitness w 2023 roku reprezentował 64 970 klubów, obsługujących 67,7 miliona użytkowników, generując przychody w wysokości 31,8 miliarda euro. Tak znaczący sektor musi uwzględniać konieczność zielonej transformacji i aktywnie uczestniczyć w tym procesie.
Z danych zawartych w raporcie European Health & Fitness Market 2024 wynika, że sektor fitness i aktywności fizycznej w Europie coraz bardziej dostrzega znaczenie zrównoważonego rozwoju. Aż 87% europejskich operatorów monitoruje swoje wyniki w zakresie wskaźników środowiskowych, takich jak zużycie wody i energii, podczas gdy 79% śledzi działania związane z ochroną zasobów i recyklingiem.
Niemniej jednak, nadal występują rozbieżności między świadomością, ustalaniem celów a podejmowaniem działań: tylko 40% operatorów podjęło konkretne działania w pierwszym obszarze, a 30% w drugim. Dodatkowo, mniejsze przedsiębiorstwa napotykają na większe wyzwania związane z wprowadzaniem środków proekologicznych, w porównaniu do większych operatorów.
Przeprowadzone testy narzędzia Green Audit Self-Assessment ujawniły, że świadomość wśród menedżerów i właścicieli klubów sportowych i fitness jest zróżnicowana, jeśli chodzi o konieczność wprowadzania działań proekologicznych. Choć świadomość w tej kwestii rośnie, nadal brakuje jasnego zrozumienia, co w praktyce oznacza prowadzenie zrównoważonego biznesu oraz jakie skuteczne środki można lub należy wdrożyć.
Aby wesprzeć interesariuszy sektora fitness i sportu w ich pierwszych krokach na drodze do zrównoważonego rozwoju, EuropeActive i konsorcjum projektu Green Audit z dumą zaprezentowali publikację „Rekomendacji dla ekologicznego sektora fitness, aktywności fizycznej i sportu”.
Dokument, opracowany przez przedsiębiorcę i konsultanta ds. zrównoważonego rozwoju Mauritsa Groena, oferuje strategiczne podejście i ma na celu inspirowanie zielonej transformacji w sektorach fitness, aktywności fizycznej i sportu. Rekomendacje zawierają zwięzły przegląd zrównoważonego rozwoju w tym sektorze oraz konkretne sugestie i obszary działań, które interesariusze mogą rozważyć w kontekście transformacji ekologicznej swoich organizacji.
Centralnym elementem tych rekomendacji jest zwiększenie świadomości na temat konieczności oraz korzyści płynących z „zielonej transformacji”. Należy to połączyć z dostarczeniem praktycznych narzędzi i zasobów, które pomogą wprowadzać konkretne środki.
W szczególności zaleca się, aby:
- Federacje lub stowarzyszenia krajowe przejęły inicjatywę, oferując ramy odpowiednie dla swojego kraju, uwzględniając różnorodne konteksty, w jakich działają kluby i centra fitness oraz sportowe,
- Wspomniane federacje lub stowarzyszenia krajowe opracowały krajowy plan ekologizacji dla swojego sektora i interesariuszy, zawierający cele, harmonogramy oraz szczegółowy plan wdrożenia i organizacji: kto będzie zaangażowany, jakie będą określone obowiązki, potrzebny budżet i sposoby jego zabezpieczenia,
- Utworzono „Zespół ds. Ekologii” z przedstawicielami na szczeblu krajowym i praktykami,
- Federacje lub stowarzyszenia krajowe zapewniły ciągłość tematu, udostępniając plan i informacje całemu sektorowi oraz zapewniając kontakt w tej sprawie.
Menedżerowie i właściciele klubów fitness oraz sportowych powinni pamiętać, że ocena ich wyników w zakresie zrównoważonego rozwoju, ustalanie celów oraz wprowadzanie zmian świadczy nie tylko o ich odpowiedzialności wobec krajowych i międzynarodowych polityk zrównoważonego rozwoju, ale również stanowi mądre podejście do redukcji kosztów operacyjnych.
Warto również zaznaczyć, że oczekiwania dotyczące działań proekologicznych i wyników w zakresie zrównoważonego rozwoju rosną zarówno wśród pracowników, jak i klientów, którzy oczekują proaktywnych postaw i działań. Ich lojalność niewątpliwie wzrasta wobec usług i miejsc, które przyczyniają się do zdrowszego świata.
Aby zgłębić te zagadnienia i przyczynić się do promowania zrównoważonego rozwoju w sektorze, warto zapoznać się z rekomendacjami i podzielić się nimi w swoim otoczeniu.
Projekt Green Audit trwał od czerwca 2022 do maja 2024 roku i był współfinansowany przez program Erasmus+ Sport Unii Europejskiej.