Jednym ze sposobów leczenia kręgosłupa jest metoda bez użycia środków farmakologicznych, nieinwazyjna czyli naturalna. Pozwala ona przywrócić statykę kręgosłupa i uwalniają nas od bólu
fit.pl
2012-09-23 00:00
Udostępnij
Metody naturalne
Jednym ze sposobów leczenia kręgosłupa jest metoda bez użycia środków farmakologicznych, nieinwazyjna czyli naturalna. Pozwala ona przywrócić statykę kręgosłupa i uwalniają nas od bólu.

TERAPIA MANUALNA
Obejmuje różne rodzaje zabiegów i procedur leczniczych, wykonywanych przez terapeutę bezpośrednio rękami (stąd nazwa manualna), mających na celu bezpośrednie lub pośrednie usunięcie stwierdzanych zaburzeń czynnościowych i spowodowanie ustąpienia związanych z nimi objawów. Leczenie manualne, czyli leczenie struktur kręgosłupa i stawów obwodowych rękami terapeuty, przypuszczalnie jest stosowane od zarania dziejów ludzkości, odkąd ludzie zaczęli odczuwać bóle w narządzie ruchu. Jest bowiem najbardziej naturalnym, najbardziej ludzkim sposobem przynoszenia człowiekowi ulgi w cierpieniu rękami drugiego człowieka. I jak przed tysiącami lat, tak do dzisiejszych czasów wspaniałego rozwoju medycyny pozostaje jedyną jej dziedziną, w której kontakt terapeuta z chorym, i to zarówno w fazie diagnostyki, jak i leczenia, jest absolutnie bezpośredni.
Zgodnie z definicją opracowaną przez Schildt-Rudloff medycyna manualna to nauka o diagnozowaniu i leczeniu odwracalnych zaburzeń czynnościowych narządu ruchu.

W zakres praktycznej medycyny manualnej wchodzą:
  • diagnostyka manualna tzn. funkcjonalna analiza strukturalna,
  • terapia manualna czyli techniki lecznicze zaburzeń funkcjonalnych w różnych strukturach narządu ruchu,
  • postępowanie profilaktyczne, zapobiegające powstawaniu oraz nawrotom poszczególnych zaburzeń.

MASAŻ to oddziaływanie na ustrój, za pomocą bodźca mechanicznego ( ręce masażysty, przyrząd do masażu) w celu wywołania odczynów fizjologicznych w tkankach, narządach, i układach. Jest to terapia manualna wykonywana przez terapeutę, która ma na celu wpłynąć bezpośrednio lub pośrednio na przebieg spraw chorobowych. Oddziaływanie bodźcem mechanicznym na tkanki, polega na ich odkształcaniu i wpływaniu na ich strukturę, celem zadziałania nie tylko na układ ruchu tzn. na mięśnie, ścięgna, torebki stawowe, okostną, kości, lecz także zadziałanie na skórę, tkankę łączną, podskórną, zakończenia nerwowe w skórze, a pośrednio na narządy wewnętrzne. Na te ostatnie można wpłynąć bezpośrednio, wykonując ( masaż głęboki brzucha) lub pośrednio drogą odruchową przez istniejące połączenia układu nerwowego. Masaż jako element fizjoterapii stosowany jest w leczeniu wielu schorzeń i urazów.Cel oddziaływania: terapeutyczny, usprawniający, profilaktyczny, kosmetyczny, relaksacyjny, przyjemnościowy.

RODZAJE MASAŻU LECZNICZEGO:

1) masaż klasyczny leczniczy:
   - relaksacyjno-rozluźniający
   - pobudzający

2) masaże specjalistyczne lecznicze:
   - masaż segmentarny / łącznotkankowy, okostnowy
   - masaż limfatyczny
   - masaż izometryczny
   - masaż kontralateralny
   - masaż centryfugalny
   - masaż wibracyjny / pulsacyjny
   - masaż punktowy / uciskowy
   - masaż reflektoryczny

MASAŻE LECZNICZE są regularnymi zabiegami o charakterze leczniczym, rehabilitacyjnym, które można łączyć z rozmaitymi zabiegami fizjoterapeutycznymi lub gimnastyką leczniczą.

MASAŻ SEGMENTARNY- polega na działaniu bodźcem mechanicznym za pomocą odpowiednich technik na określone strefy unerwienia ciała. Dobierając odpowiednie techniki w zależności od rodzaju zmienionej chorobowo tkanki, a także i innych warunków, wpływamy za pośrednictwem układów: nerwowego i hormonalnego na chory narząd. Jest to masaż stosowany w celu świadomego oddziaływania na wszystkie tkanki i ich zmiany chorobowe.Oddziałuje on odruchowo na narządy wewnętrzne jamy brzusznej i klatki piersiowej po przez oddziaływanie na określone strefy ciała, które mają (w skórze, tkance podskórnej, łącznej, mięśniach) wspólne unerwienie z narządami wewnętrznymi. Jest skuteczny w zaburzeniach funkcjonalnych narządów wewnętrzych - usuwa zaburzenia funkcjonalne danego narządu.

MASAŻ KLASYCZNY LECZNICZY - jest formą oddziaływania na organizm, która wykorzystuje bodźce mechaniczne głównie w postaci ucisku na tkanki w celu wywołania fizjologicznych odczynów. Stosowane chwyty, ruchy i techniki wywierają wpływ na tkanki i celem tego jest zadziałanie na układ ruchu (mięśnie, ścięgna, torebki stawowe, okostną, kości) oraz na skórę, tkankę łączną, tkankę tłuszczową, zakończenia nerwowe w skórze, a także na układ krwionośny i chłonny. Pośrednio działa on również na narządy wewnętrzne. Masaż klasyczny jest stosowany w rehabilitacji leczniczej. Stanowi on jedną z metod fizjoterapeutycznych, której zadaniem jest przywrócenie sprawności uszkodzonych narządów. Stosuje się go również w celach profilaktycznych, zapobiega zaburzeniom ustroju. Jest jednym ze sposobów likwidowania stresu i jego skutków negatywnie wpływających na nasze samopoczucie i kondycję psychofizyczną.
Usprawnia, wycisza, stabilizuje pracę organizmu, przyśpiesza rekonwalescencję, zapobiega zanikowi nieużywanych mięśni...

MASAŻ CENTRYFUGALNY DOSTAWOWY - jest to zabieg leczniczy stosowany po takich urazach i kontuzjach stawowych, jak stłuczenia, zwichnięcia, skręcenia, po urazach elementów okołostawowych - więzadła,ścięgna,torebki stawowe, mięśnie.

MASAŻ KONTRALATERALNY - przeprowadza się we wszystkich przypadkach, w których niemożliwe jest zastosowanie masażu na chorej kończynie, ze względu na przeciwskazania, np. opatrunek gipsowy. Masaż wykonywany jest na kończynie zdrowej, co powoduje równoczesną aktywizację przepływu krwi w kończynie chorej. Oddziaływanie masażem na zdrową kończynę aktywizuje na stronie przeciwnej w ok. 30% przepływ krwi i bodżców nerwowych za pośrednictwem skrzyżowań naczynioruchowych odruchów fizjologicznych. Masaż łączy się z ćwiczeniami kontralateralnymi należącymi do ćwiczen synergistycznych.

DRENAŻ LIMFATYCZNY - czyli masaż limfatyczny, polega on na zastosowaniu określonych technik masażu limfatycznego .

MASAŻ IZOMETRYCZNY - to masaż mięśni, napiętych w skurczu izometrycznym. Wskazania - obniżenie siły mięśni z różnych powodów np. opatrunku gipsowego, usuwanie zaników mięśniowych powstałych z nieczynności, unieruchomienia.


www.fit.pl